Siyah Noktalardan Kurtulmak İçin Benzoil Peroksit Nasıl Kullanılır?

0

Siyah nokta çirkin bir sivilce şeklidir. Kistik aknelerin tersine siyah nokta ciltte küçük siyah izler bırakır ve esasen gözenekleri tıkar. Düzenli aknelerin aksine, çıkarmaları daha zor olabilir, ancak sinir bozucu cilt rahatsızlığından kurtulmak için benzoil peroksit kullanılabilir.

Yerel ilaç veya kozmetik mağazalarında benzoil peroksit arayın. Yüzde 2,5’ten az benzoil peroksit veya yüzde 10’dan fazla içeren herhangi bir krem ​​almaktan kaçının.

Yüzünüzü nazik bir temizleyici ile yıkayın. Akneye meyilli bir cilt için yağsız ve tasarlanmış bir ürün kullandığınızdan emin olun.

Yüzünüzü kurulayın ve ovalamayın.

Siyah noktalara ince bir benzoil peroksit tabakası uygulayın ve kurumasını bekleyin.

Gece yatmadan önce bu işlemi tekrarlayın; siyah noktalarınız kaybolmalıdır.

Benzoil peroksit nedir?
Benzoil peroksit cilde nüfuz ettikten sonra, iltihaplanmaya neden olan akne bakterilerini öldüren oksijeni serbest bırakır.

Aynı zamanda, benzoil peroksit keratolitiktir, yani ölü deri hücrelerinin pul pul dökülmesini teşvik eder. Ölü deri hücrelerinin dökülmesi ise akne üretiminde başka bir unsur olan gözeneklerin açılmasına yardımcı olur.

Yan Etkileri
Benzoil peroksit, cildi tahriş etme potansiyeline sahiptir, bu da cilt yüzeyinde hassas ve kırmızı bir görünüme sebep olur. Bu durum herhangi bir güçlü cilt bakımı ile birlikte kullanıldığında ortaya çıkabilir. Bu yüzden, örneğin ön kol gibi vücudun başka bir yerindeki küçük bir alan üzerinde test etmek önemlidir. Eğer test esnasında şiddetli tahriş meydana gelirse, benzoil peroksit kullanmaktan kaçının.

Benzoil peroksit bir pro-oksidan ve akneyi öldüren oksijendir. Pro-oksidan etkisinin, cilt yüzeyinde serbest radikal hasarına neden olabileceği ve erken yaşlanma olasılığınızı hafifçe artıracağı olasıdır. Bu nedenle, yeşil çay ekstresi, C Vitamini, E Vitamini ile diğer birçok doğal özler ve yağlar gibi antioksidanlar bakımından zengin olan nemlendiriciler veya serumlar ile birlikte benzoil peroksidin kullanılması önemlidir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.