Tazorac Kırışıklıklardan Kurtulmak İçin Nasıl Kullanılır?

0

Tazorac, başlangıçta akne tedavisi için geliştirilen reçeteli bir ilaçtır. Bununla birlikte, kullanıcılar daha farklı etkisini de fark ettiler. Sadece sivilceleri azalmıyor, Tazorac ince çizgilerini ve kırışıklıklarını yumuşatıyordu. Yayınlanan bir araştırma, Tazorac, Tazarotene’deki aktif maddenin kırışıkların ve hiperpigmentasyonun görünümünü iki hafta kadar kısa bir sürede iyileştirdiğini buldu. Tazorac’ın kullanımı kolaydır, ancak bu ilacı kullanmadan önce dikkat etmeniz gereken bazı ciddi uyarılar var.

Yüzünüzü ılık su ve yumuşak bir temizleyici ile temizleyin. Yüzünüzü bir el havlusuyla hafifçe kurulayın. Tazorac kullanırken ilaçlı temizleyiciler veya alkol bazlı tonikler kullanmayın.

Yüzünüze ve boynunuza ince bir tabaka nemlendirici uygulayın. Bu, cildinizi Tazorac’ın neden olabileceği tahrişlerden koruyacaktır. Kullandığınız nemlendirici türü size bağlıdır, ancak alfa-hidroksi veya salisilik asitler gibi diğer yaşlanma karşıtı ilaçlar içeren bir nemlendirici kullanmayın.

Bezelye büyüklüğünde bir Tazorac damlasını parmak uçlarınıza koyun ve ilacı nazikçe kırışıklıklardan etkilenen bölgelere uygulayın. İlacı yüzünüze uygulamayın.

Tazorac’ı yatmadan önce günde sadece bir kez uygulayın. Bezelye büyüklüğünde bir damladan fazla uygulamayın, aksi takdirde yan etki ve tahriş riskinizi büyük ölçüde artıracaksınız.

Sabahları, yüzünüzü aynı nazik temizleyiciyle yıkayın. Yüzünüzü kurulayın ve tüm yüzünüze ve boynunuza güneş kremi içeren bir nemlendirici uygulayın. Tazorac, cildi güneşe karşı daha hassas hale getirme eğilimindedir, bu nedenle açık havada olmayı planlıyorsanız her zaman en az SPF 15 uygulayın.

Doktorunuz durduğunu söyleyene kadar günlük Tazorac’ı kullanmaya devam edin. Çoğu kullanıcı iki hafta kadar kısa bir süre içinde daha pürüzsüz bir cilt gördüğünü bildirdi, ancak kırışıklıklarınızın ciddiyetine bağlı olarak daha az kullanmanız gerekebilir.

Uyarı
Hamileyseniz Tazorac kullanmayın. Aktif bileşen olan Tazaroten’in FDA tarafından doğum kusurlarına neden olduğu gösterilmiştir. Doktorunuz Tazorac’ı reçete etmeden önce hamilelik testi yaptırmanızı isteyecek ve bu ürünü kullanırken bir çeşit doğum kontrol yöntemi kullanmalısınız.

Tazorac uyguladığınızda cildiniz karıncalanabilir veya ısınabilir; bu normal. Şişlik veya yanma gibi daha ciddi yan etkiler ortaya çıkarsa, ilacı kullanmayı bırakın ve doktorunuzla konuşun.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.