Vücudunuzdaki Çatlakları Yok Etmenin Doğal Yöntemleri

0

Çatlaklar, cilt güzelliğini yok eder. Ani bir daralma ya da cildin genişlemesi sonucu kalojen zayıflar ve liflerin yırtılmasına neden olur. Cildin orta katmanında çatlakların oluşmasına yol açar. Bu çatlakların ana nedeni gebeliktir.

Ayrıca, ani kilo kaybı veya kilo alma, stres, kalıtım faktörü, genetik bozukluklar, kas geliştirme, hormonal değişiklikler, ergenlik gibi etkenler de bu çatlaklara neden olabilir.

Çatlaklar önce kırmızı renkte olur sonra renk değiştererek beyazlaşır. Etkilenen alan yumuşak olur. Bu çatlaklar özellikle karın bölgesinde, uyluk, göğüsler, kalça ve üst kollarda ortaya çıkar. Piyasada çatlakları gidermek için bir çok krem bulunmasına rağmen bunların yan etkileri de bulunmaktadır. Çatlaklardan kurtulmak için bazı ev yöntemlerine başvurabilirsiniz. Göğüs bölgesindeki çatlaklar nasıl giderilir?

 1. Yumurta Beyazı

Bir yumurta alın ve akı ile sarısını ayırın. Beyazını alın ve çırpın. Sonra bir fırça ile etkilenen alanı sürün. Günde 2-3 kez bu uygulamayı yapın. 15 dakika sonra yıkayın. Yumurta beyazı içinde bulunan protein ve vitaminler çatlakların yok olmasını sağlayacaktır.

 1. Patates

Kalın dilimler halinde patatesi kesin ve çatlak olan bölgeleri ovun. Patatesin suyu kuruyunca ılık su ile yıkayın. Patateste derinin yenilenmesini sağlayan doğal ağartıcı bulunmaktadır. Topuklarınızdaki çatlakları magnezyum ile pürüzsüz yapın

 1. Şeker

Eşit miktarlarda şeker, badem yağı ve limon suyunu karıştırın. 10 dakika boyunca yavaşça çatlakların üzerine uygulayın. Bu çatlakları yok etmek için harika bir deri temizleyicidir.

 1. Limon Suyu

Limon suyu asidik doğası ve C vitamini içeriğiyle çatlakları ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Bu yöntem daha çok yeni çatlakların oluşmasını önlemektedir. Düzenli olarak çatlakların üzerine limon suyu uygulayın.

Alternatif olarak, eşit miktarda limon suyu ve salatalık suyunu alın ve çatlakların üzerine sürün. Hamilelikte karın çatlakları nasıl önlenir?

 1. Su

Her gün en az 8-10 bardak su içmeye çalışın. Bu cildinizin nemini koruyarak çatlakların büyük ölçüde azalmasına neden olacaktır.

 1. Kakao Yağı

Günde en az iki kere kakao yağı açısından zengin kremler uygulayın. Bu çatlaklardan kurtulmaya yardımcı olan etkili bir nemlendiricidir.

 1. Kayısı

Bir miktar su ile birlikte kayısıyı eziyet. Etkilenen bölgeye doğrudan bu macunu sürün. 20 dakika bekletin ve sonra ılık su ile yıkayın. Bu işlemden etkili sonuç elde etmek için yaklaşık bir ay boyunca düzenli olarak yapın. Kuru ve çatlak topukları gidermek için basit ev çözümleri

 1. Gliserin ve Limon

Bir dilim limon üzerine iki damla gliserin dökün ve etkilenen cilt üzerinde sürün. Bu cildinizi nemlendirirken çatlakları da azaltır.

 1. E vitamini, K, C ve folik asit

Lahana, soğan, salatalık gibi yeşil yapraklı sebzeler K vitamini açısından zengindir. Bu sebzelerden bol miktarda tüketin.

 1. Yulaf

Yulafı su veya süt ile ezin. Bir hamur haline getirin. Çatlakların etkisini azaltmak için düzenli olarak etkilenen bölgeye uygulayın. Vücudunuz için magnezyum kremi yapın

 1. Vazelin

Çatlak olan bölgelere vazelin uygulayın. Gebelik sırasında düzenli olarak vazelin uygularsanız etkili olacaktır.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.