Yağlı Ciltten Doğal Malzemelerle Kurtulun

0

Aşırı genişlemiş gözenekler, sivilceler ve siyah noktalar… Bu cilt sorunlarıyla boğuşuyorsanız, o zaman cildiniz yağlı demektir. Cildin yağ üretimi doğal bir süreçtir. Ama yağ bezlerinin aşırı sebum salgısı akneye yol açar. Bunun nedeni genetik faktörler, hormonal değişiklikler, stres, ergenlik, ultraviyole radyasyon etkisi, aşırı ısıya maruz kalma, uzun sıcak banyolar ve duşlar, mevsimsel değişiklikler, uzun süreli ilaç (doğum kontrol, hamilelik ya da hormonal kontrol hapları), bazı sabunlar ve cilt bakım ürünleri olabilir.

Peki yağlı cilde sahipseniz, kurtulmanın yolları nelerdir?

Yağlı Ciltler İçin Ev İlaçları:

  1. Yumurta Beyaz

Yumurtanın beyazını alın ve yüzünüze uygulayın. 15-20 dakika bekletin ve sonra ılık su ile yıkayın.

Alternatif olarak, 1 yumurtanın beyazının içine yarım limon suyunu karıştırın ve bir iyice çırpın. Yüzünüzde uygulayın ve 15-20 dakika bekletin. Sonra ılık su ile yıkayın. Yağlı Ciltler İçin En İyi Üç Maske Tarifi

Veya, bir yumurtanın beyazı ile 1 çorba kaşığı bal ve yulaf ezmesini karıştırın, pürüzsüz bir macun yapın. Yüzünüze bu uygulayın.

  1. Limon Suyu

2 yemek kaşığı su ile 1 yemek kaşığı limon suyunu karıştırın ve yüzünüze uygulayın. 10 dakika beklettikten sonra yüzünüzü durulayın.

Alternatif olarak, 1 yemek kaşığı limon suyunun içine yarım yemek kaşığı bal ve bir çorba kaşığı sütü karıştırın. Bu karışım bir macun halini alacaktır. Bu macunu yüzünüze sürün ve 15-20 dakika kadar bekletin. Ardından yüzünüzü ılık su ile durulayın.

  1. Yoğurt

Yoğurt laktik asit içeriği cildin pul pul olmasını önler ve böylece yüzdeki aşırı yağı temizler. Yüzünüze bir yemek kaşığı yoğurt sürün ve tamamen kuruyuncaya kadar bekletin. Ardından yüzünüzü soğuk su ile yıkayın. Bu uygulamayı her gün yapın. Yağlı Ciltler İçin Bal Kullanmanın 6 Faydası

Alternatif olarak, 1 çorba kaşığı yoğurt, bal ve yulaf ezmesi ekleyin. Yüzünüze yayın, 5-10 dakika bekletin ve sonra ılık su ile durulayın. Ayrıca, yağlı cilt tedavisinde yüzünüzde taze ayran da uygulayabilirsiniz.

  1. Domates

Domatesi ikiye ayırın ve bir yarısıyla cildinizi dairesel hareketlerle ovun. 15 dakika sonra soğuk suyla durulayın. Sonuçlar belirgin hale gelene kadar günde birkaç kez uygulamayı yapın.

  1. Elma

Yüzünüze rendelenmiş elma püresi uygulayın. 15 dakika boyunca yüzünüzde kalmasını sağlayın ve ardından ılık su ile yıkayın.

Alternatif olarak, yoğurt, limon suyu ile rendelenmiş elmayı veya elma suyunu karıştırın. Yüzünüze yayın. 15 dakika beklettikten sonra daha sonra soğuk su ile yıkayın. Yağlı Ciltler İçin Kolay ve Etkili 10 İpucu


Share.

About Author

Comments are closed.