10 Adımda Baharı Kucaklayın

0

Baharı karşıladığımız bugünlerde mevsimin kendine has özelliklerinden tam olarak yararlanabilmeniz için on adet önerimiz var.

  1. Güne şükran dolu bir kalple başlayın.

Araştırmalar şükran duygusu geliştirmenin ve şikayet etmek yerine olumlu bir bakışa sahip olmanın sadece psikolojik sağlığı değil fiziksel rahatlığı da geliştirdiğini gösterdi.

  1. Dışarı çıkın.

Egzersizin faydaları malum ama bahar aylarında dışarıda egzersiz yapmak hayatınıza daha çok avantaj kazandırıyor. Açık havada egzersiz yaparak daha çok enerji harcıyorsunuz ve daha fazla keyif alıyorsunuz.

  1. Yeni yemekler deneyin.

Değişik renklerde farklı yiyecekler seçmek daha yoğun besin değeri ve dengeli bir diyet sunar. Öyleyse markete ya da pazara gittiğinizde daha önce denemediğiniz sebze ve meyveler seçerek baharın nimetlerinden daha fazla yararlanabilirsiniz.

  1. Yiyecek günlüğü tutun

Bir yiyecek günlüğü tutmanız, istenmeyen kiloları almamanız ve size uygun olmayan gıdalardan uzak durmanız gibi faydalar sağlayabilir.

Bir araştırmaya göre yiyecek günlüğü tutanlar yediklerini bir kenara yazmadan diyet yapanların iki katı kilodan kurtuldu.

  1. Favori salatanıza avokado atın

Sağlıklı yağlar ve liflerle yüklü lezzetli meyve avokado belirli gıdaların soğurulmasını arttırabilir. Avokadonun eklendiği çiğ havuçlu salatalar ve domates salçalı yemekler vücudumuzun vitamini daha iyi emmesine yardım eder ve salçadaki, havuçtaki besin değerlerinin aktif vitamin formuna dönüşmesine yardımcı olabilir.

  1. Elma yiyin

Araştırmalar, lezzetli, liflerle yüklü ve kalorisi düşük meyve elmayı günde bir kez tüketen insanların diğerlerinden daha az ilaç kullandıklarını ortaya koymuş.

  1. Bir avuç dolusu fıstık

Günlük diyetinize bir avuç yer fıstığı eklemek harika bir besin takviyesi sağlayacaktır. Kalp sağlığı için doymamış yağ ve antioksidanlar içeren fıstık uzmanlarca önerilirken günde en fazla bir avuç tüketilmesi gerektiği belirtiliyor.

  1. Yoga yapın

Yoga yapmanın esnekliğe, güç kazanmaya, ruh halinin yükselmesine ve strese olan direncin artmasına katkı sunduğu belirtiliyor. Salonlar ya da evinizde deneyeceğiniz yoganın bazı pozisyonlarını nerede olursanız olun uygulayabilir ve faydasını kazanabilirsiniz.

  1. Akşamları mutlaka haç yapraklı sebzeler yiyin.

Haç yapraklı sebzeler ağırlık kontrolü ve sağlığı desteklemek için birebir. Kalp ve belirli kanser türleri gibi kronik hastalıkların oluşmasını engeller. Karnabahar, Brüksel lahanası, brokoli, lahana, pazı otu ve Çin lahanası yiyerek bu mucize bitkilerin besin değerlerini kazanabilirsiniz.

  1. Sizi güldüren insanlarla vakit harcayın.

Kahkaha atmak, iyi beslenmek ve egzersiz yapmak kadar sağlıklı ve rahatsızlıklardan uzak tutar. Gülerken aklınız huzurla dolar, anksiyeteye direnebilir ve stresinizi azaltabilirsiniz.

Herkese mutlu baharlar.


Share.

About Author

Comments are closed.