10 Dakikada Avokado Nasıl Olgunlaştırılır?

0

Marketlerden aldığımız Avokadolar genellikle sert ve henüz olgunlaşmamış oluyor. Bir hafta kadar dışarıda bekletilen Avokado, olgunlaşmaya ve yumuşamaya başlar. Ancak aldığınız Avokadoyu hemen kullanmanız gerekiyorsa, size çok hızlı bir şekilde olgunlaştırma yöntemini anlatacağız.

Avokado’nuzu tamamen sarmak için yeterli miktarda alüminyum folya alıd ve avokadoyu kabuklu bir şekilde hava almayacak şekilde sarın.

Doğal olarak, avokadolar muz gibi etilen gazı serbest bırakır . Bu gaz serbest bırakıldığında, avokado gibi birçok meyve ve sebze olgunlaşır. Yalnızca avokadoları sararsanız meyvenin yaydığı olgunlaştırıcı ajan, kaynağına geri gönderilir. Bu aslında avokadoyu gaz konsantre ederek işleri hızlandırmaya zorlar.

İlgili Yazılar

Avokunuz iyi sarıldıktan sonra, bir fırın kabının içine yerleştirin ve 250 derece sıcaklıkta fırına koyun. Meyvenin olgunlaştırmasını 10 dakika sonra kontrol edin (mevcut olgunluk derecesine bağlı olarak daha çabukda olabilir daha geç de) ve olgunlaşıncaya kadar fırında tutun. Fırının sıcaklığı ve etilen gaz birlikte meyveyi yumuşatmak için birlikte çalışacaktır.

Hızlı Olgunlaştırılan Avokado Nasıl Tüketilmeli?
Bu olgunlaştırma yöntemi avokado’nun doğal işlemi ile çalışsa da, biraz farklı bir tat oluşturuyor. Bunun için eğer yemek için kullanacaksanız bu hızlı olgunlaştırma yöntemini kullanmayın. Ancak başka yiyeceklerin arasına karıştıracaksınız o zaman uygulayabilirsiniz.

Yapacağınız olgunlaştırma yöntemi, Avokado’nun sertlik durumuna göre 10 dakika ile 60 dakika arasında sürebilir.

İlgili Yazılar


Share.

About Author

Comments are closed.