16 Yaşımda İken Keşke Bilseydim Dediğim 11 Yaşam Dersi

0

Hayat zaman içinde o kadar çok şey öğretiyor ki, bazılarını keşke daha önceden bilseydik diyoruz. Mesela, pozitif olabilmenin önemini ergenlik zamanlarında, daha yaşım 16 iken bilseydik, çok daha güzel bir gençlik dönemi geçirebilir miydik?  Ancak yine de, 16 yaşımızdaki halimize bir şeyler tavsiye etseydik, sanırım şu maddeler tavsiyelerimizin iskeletini oluşturabilirdi;

1. Hayat Sana Limon Fırlatıyorsa, Sen Limonata Yap

Hayat her zaman sana iyi şeyler sunmayacak. Kimileri ekşi, kimileri acı olacak; ancak tüm bunları olumlu şekilde değiştirmek ve dönüştürmek senin elinde olacak. Eğer hayat sana limon fırlatmışsa, karamsar olma; hemen o limonlardan limonatalar yarat!

2 .Anı Yaşa

Latincede “Carpe Diem” diye geçen anı yaşamak, aslında hayatın en önemli noktalarından birini oluşturuyor. Anı yaşadığımız kadar, o andan mutlu olabildiğimiz kadar hayattan tat alıyoruz aslında. Mutlaka anı yaşa, saniyelerin kıymetini bil ve o an her ne yapıyorsan, mutlu olmaya bak.

3 .İç Güdülerini Dinle

İçgüdüler her zaman için çok önemli bir yer tutuyor. İçgüdülerini yabana atma, onlar karanlıkta kaldığın zamanlarda sana yol gösterecek olan rehberin olacaklar. Mutlaka, kalbinin sesini dinle…

4. Her Zaman Tünelin Sonuna Işık Vardır

Umutsuzluk bize göre değil ve uğraştığımız şeyler zaman zaman bizi yıldırma noktasına getirebilir. Ancak bunlar geçici olacak ve ne olursa olsun uğraşmalarının, didinmelerinin karşılığını alacaksın. Mutlaka ışığa ulaşacaksın, sabırlı ol.

5. Pozitif Kal

Hemen enseyi karartmak bizim için en kötü seçenek; o nedenle muhakkak pozitif ol. Zamanı iyi değerlendir, olayların karşısında tüm olumlu hallerinle yer almayı bil. Bu sana çok daha iyi gelecek ve yaptığı her işe pozitif bir hava hâkim olacak.

6. Saygı Duy

Belki de hayatın en önemli derslerinden biri, saygının önemi ile alakalı… Sana saygı duyulmasını istiyorsan, kötü durumların içinde yer almak istemiyorsan, sen de saygı duymak zorundasın. Ve inan bana, işler bu şekilde çok daha iyiye gidecek.

7. Nasıl Davranılmasını İstiyorsan Öyle Davran

Mesaj aslında çok açık ve çok yalın. Sana nasıl davranılsın istiyorsan, mutlaka sen de insanlara o şekilde davran.

8. Dedikodu Basit İnsanlar İçindir

Dedikodunun hoş bir şey olmadığını zaten biliyorsun; peki kendini geliştirmiş ve oldukça da başarılı insanların dedikodu ile işinin olmadığını biliyor musun? Bundan uzak dur, dedikodu yalnızca basit insanlara yakışıyor.

9. Karma Önemli

Hayatta ne yapıyorsan, bir şekilde dönüp dolaşıp yaptıkların sana da yansıyor. İyilik yaparsan iyilik buluyorsun, kötülük yaparsan kötülük dönüp sana geliyor. Karmaya inan, bu ölçüde davran.

10. Hayallerinin Peşinden Gitmekten Korkma

Sakın hayallerinin peşinden gitmek için çekinme; sadece uygula! Bu şekilde mutlu olacağının garantisini verebilirim. Çünkü eğer hayallerinin peşinden gitmezsen, bir zaman sonra hayıflanmalara ve pişmanlıklara esir olacaksın. Korkma, hayallerin için harekete geç!

11. Âşık Ol

En temel, en asil duygulardan biridir âşık olmak… Sen de ol! Birini, bir şeyi çok sev, ona tutkun ol. Bu aynı zamanda yaptığın iş de olabilir, bir adam da olabilir, bir aktivite de olabilir… Yeter ki tutkularını harekete geçirip sana enerji veren ve seni çok mutlu eden bir şeyleri çok sev, anlayacaksın ki hayat böyle daha çekilir ve çok daha güzel…


Paylaş.

About Author

Comments are closed.