4 Kolay Adımda Mutluluk

0

Mutluluk dediğimizde bazen çok büyük ve ulaşılması neredeyse imkansız gibi görünen bir şeyden, bazen de aslında ufacık ve anlık bir histen bahsediyoruz. Mutluluk kavramı her birimiz için farklı farklı anlamlar ihtiva ediyor. Hepimizin ortak noktası ise her zaman ve tüm koşullar altında mutlu olma isteği. Hayat tabii ki iniş çıkışlarla dolu ve hislerimiz her an değişmeye mahkum gibi görünüyor. Her şeye rağmen, yani günlük olaylar yüzeydeki duygularımızı sürekli dalgalandırsa da, temelde yatan sabit bir mutluluk hali sağlamak mümkün. Aşağıda size bunun için bazı basit önerilerimiz var. Bunlar aynı zamanda sağlığımıza da iyi gelen şeyler olduğu için, bu önerilere bir şans vermenin hiçbir sakıncası yok gibi görünüyor.

Düzenli Egzersiz Yapın

İnsan bedeni düzenli fiziksel aktivite için programlanmış. Günümüzde depresyonun bu kadar yaygın olmasının sebeplerinden biri de muhtemelen modern hayatın oturmaya göre ayarlanmış doğası. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, depresyonda olan hastalar düzenli aerobik yaptıklarında, ilaçla depresyon tedavisi alan hastalarla aynı iyileşme belirtilerini gösteriyorlar. Egzersizin sağlıklı insanlarda da depresyonu önleyip daha iyi hissetmeyi sağladığı biliniyor. Aerobik, yoga, ağırlıkla yapılan egzersizler, yürüyüş ve daha pek çok egzersiz türünün ruh haline iyi geldiği bulunmuş.

Hoşunuza giden egzersiz tipi her ne ise haftada 3-4 kez 20’şer dakika bunu yapmanız depresyon ve anksiyete bozukluklarına iyi gelip kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayabilir.

Antienflamatuar Bir Diyet İzleyin

Enflamasyon vücutta normalde yaralanma sonucu veya virüs ve mikroplara karşı oluşuyor. O bölgede kızarıklık, ağrı ve şişme ile kendini gösteren enflamasyon, vücudun ilgili bölgeyi daha fazla besleme, ve oradaki bağışıklığı arttırmaya yönelik bir tepkisi. Ancak enflamasyonun zarar verici özelliği de mevcut. Bunu da Tip-1 diyabet, lupus ve romatoid artrit gibi bağışıklık sisteminin yanlışlıkla sağlıklı hücrelere saldırdığı otoimmun hastalıklarda görebiliyoruz. Son dönemde yapılan araştırmalar, uygunsuz enflamasyonun depresyona da sebep olabileceğini gösteriyor.

Enflamasyonu kontrol etmenin en kolay yollarından biri ise beslenme şeklimize dikkat etmek. Antienflamatuar diyet özetle gereksiz enflamasyonu önleyen tam ve işlenmemiş gıdalardan oluşuyor. Meyve ve sebzeler, yağlı soğuk su balıkları, zeytinyağı ve tam tahıllı gıdalar da antienflamatuar bir diyetin parçaları.

Balık Yağı ve D Vitamini Alın

Duygusal sağlığımız balık yağında bulunan maddeler ve D vitami ile yakından alakalı. O nedenle özellikle yıl içinde çok az balık tüketiyor ve güneş görmeyen ortamlarda uzun süre kalıyorsanız mutlaka dışarıdan balık yağı ve D vitamini takviyesi almaya çalışın. Bu konuda doktorunuza danışarak hareket etmenizde fayda var.

Şükredin

Kulağa ilginç geldiğini biliyoruz ama sahip olduklarınız için şükretmek mutlu olmak için atabileceğiniz en kolay ve etkili adımlardan biri. Bunu yapmanın yollarından biri bir şükran günlüğü tutmak olabilir. Günün veya haftanın belli bir zamanını sahip olmaktan mutlu olduğunuz şeyleri yazmaya ayırın. Bu çalışmanın, düzenli yapıldığı takdirde, üç hafta gibi kısa bir sürede mutluluk düzeyini arttırdığı bulunmuş. Sahip olduklarınıza teşekkür etmenin bir diğer yolu da sabah meditasyonu olabilir. Meditasyon yapmak için mutlaka lotus pozunda oturmanız gerekmediğini de belirtmek isteriz. Sabah kendinize sessiz kalacağınız bir zaman yaratıp içinizden hayatınızda iyi olan şeyler için şükran duygusu hissedip teşekkür etmek yeterli olacaktır. Zaman içinde ne kadar fazla şeye sahip olduğunuzu ve hayatınızda aslında sandığınızdan çok daha fazla iyi şey olduğunu fark edip şaşıracaksınız.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.