Acı Biberi Ellerinizden Gidermenin Çözümleri

0

Baharatlı yiyecekleri birçok kişi sever. Ancak acı biberle elleriniz temas ettikten sonra yanma hissi başlar. Hele yanlışlıkla elinizi gözünüze götürürseniz dünyanız kararır. Ellerinizde acı biberin yağı ve kapsaisini sabunlu su ile yıkasanız bile çıkmaz. Siz de biber seviyor ve sık sık temas etmek zorunda kalıyorsanız, ellerinizden biber etkisini hızlı bir şekilde gidermenin yöntemini anlatacağız. Acı Biberi Kullanabileceğiniz İlginç Alanlar

Öncelikle, acı biberin ellerinizde temas etmemesi için en iyi yöntem eldiven kullanmaktır.

Ancak eldiven giymeyi unuttuysanız ya da etrafınızda yoksa parmaklarınızda acılığı gidermenin en iyi yolları şunlar:

1. Yağ
Yağ, sıcak biber yağlarını çözmeye yardımcı olur. Biberleri kesmeden önce, ellerinizi bir miktar ayçicek veya zeytinyağı sürün. Ancak ellerinizin kaymaması için çok fazla sürmeyin.

2. Bulaşık Sabunu
Çoğu bulaşık deterjanı yağları çözebilir ve normal el sabunundan daha etkilidir. Biberleri kesip ellerinizi yıkamak için bulaşık deterjanı kullanın. Acı Biberin Faydaları

3. Alkol
Biber yağı ve kapsaisini çıkarmak için alkol, suya kıyasla daha fazla çözünür, bu nedenle alkolle ellerinizi ovmak son derece etkilidir.

4. Tam Yağlı Süt veya Yoğurt
Bunun arkasındaki teori, biberin yağda ve suda olduğundan daha fazla çözünür olmasıdır. Yanma hissi duruncaya kadar ellerinizi süt veya yoğurtla ıslatın.

5. Karbonat
Karbonat ve sudan oluşan kalın bir macun yapın ve doğrudan ellerinize uygulayın. Yıkamadan önce kurumaya bırakın. Biberin Acı Olup Olmadığı Yemeden Nasıl Anlaşılır?


Paylaş.

About Author

Comments are closed.