Adrenal Yorgunluğu İçin En İyi 5 Bitkisel İlaç

0

Adrenal yorgunluğu, Dünya Sağlık Örgütü tarafından modern hayatın tempolu, aşırı ve kronik stres bağlı olarak sürekli adrenalin salgılanmasına verilen addır. Adrenal yorgunluğu birçok ciddi hipertansiyon, tip 2 diyabetin ve hipertroidin sebepleri arasında gösterilmektedir. Bu hastalık esas olarak vücudun yetersizlik sinyalleri hipofiz bezi ve beyine göndermesi sonuçu oluşur. Bu hastalık aynı zamanda vücudun çeşitli sistemlerini etkileyerek, bazı sistemlerin çalışmasını engeller tedavi ve kontrol edilemez.

Yapılan araştırmalar, adrenal yorgunluğu için kimyasal ilaçların değil, bitkisel ilaçların çok daha iyi sonuç verdiğini gösteriyor. İşte adrenal yorgunluğu için en iyi 5 bitkisel ilaç

Meyankökü

Meyan kökü, özellikle strese bağlı olarak ortaya çıkan böbrek üstü bezi hormonlarının iyi çalışmasını sağlar. Meyankökü ayrıca ülser ve adrenal yetmezlik tedavisinde geleneksel tıpta kullanılıyor. Meyankökünün aktif bileşikler triterpenoid saponinler denir ve bunlar vücutta kortizol ve kortizon dengesini etkiler.

Gingko Biloba

Bu popüler bir bitkidir ve Çin’in yanı sıra geleneksel batı tıbbında da yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu periferik dolaşım üzerinde güçlü bir etkiye sahiptir ve sinir sistemini korumayı sağlar. Gingko ayrıca, bir kişide stres seviyesini azaltmak için de kullanışlıdır.

Bu bitkinin tabletinin yanı sıra sıvı olarak da alınabilir. Gingko Biloba tüketmeden önce mutlaka bir herbaliste danışın.

Ashwagandha (Kış Kirazı)

Bu bitki, Ayurveda sistemine yüzyıllardır kullanılan bir bitkidir. Bu bitki stres kaynaklı uyku problemlerine yararlıdır. Ayrıca testosteron ve DHEA-S düzeyleri geliştirir.

Ashwagandha (Kış Kirazı)tablet veya sıvı olarak da satılmaktadır. Günlük olarak 2 gram tüketilmesi yeterli olacaktır.

Kore Ginseng

Bu bitki esas olarak zihinsel ve fiziksel tükenme, bağışıklık sistemi güçlendirme tedavisi ve stresi azaltmak için geleneksel batı tıbbında kullanılır. Geleneksel Çin tıbbında ise hayata enerji katan ve uzun ömür sağlayan bitki olarak adlandırılmaktadır. Son yıllarda yapılan çalışmalarda menopoz sonrası kadınlarda ortaya çıkan uykusuzluk, yorgunluk ile baş ağrısı, soğuk algınlığı, insülin duyarlılığı, daha iyi bellek, artan serebrovasküler dolaşımı, bağışıklık sistemini geliştirme ve direnci arttırma gibi durumlara da faydalı olduğu ortaya çıkmıştır.

Rhodiola

Bu, çeşitli hastalıkların tedavisi için eski çağlardan beri kullanılan bir adaptojenik bitkidir. Rhodiola, adrenal yorgunluk ve ayrıca stres ve yorgunluk yönetimi, zihinsel performansı artırmak ve hafif depresyon tedavilerinde kullanılır.

Rhodiola, serotonin aktivitesini %30’lara kadar varan oranlarda yükseltebilen adaptojenik bir bitkidir. Ginseng ile birlikte ek canlılık ve dayanıklılık sağlar.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.