Ağızdaki Sarımsak Ve Soğan Kokusu Nasıl Geçer?

0

Doğanın insanlara sunduğu mucizelerden kabul edilen soğan ve sarımsağım metabolizmaya sayısız faydası bulunmaktadır. Ülkemizdeki yemek kültürünün bir sonucu olarak da çiğ veya pişmiş olarak her gün mutlaka soğan, sarımsak tüketilir. Beslenme uzmanları tarafından da sıkça tüketilmesi önerilen soğan ve sarımsak sofraların baş tacıdır. Özellikle vücuttan toksinlerin atılması, sindirim sisteminin düzenli çalışması, bağışıklık sistemini güçlendirmesi ve iltihap oluşumunu önlemesi bakımından soğan ve sarımsağın ecza deposu olduğunu söylemek mümkündür. Ayrıca soğan ve sarımsağın düzenli tüketilmesi durumunda bazı kalp rahatsızlıklarının ve kanser hastalığının önlenebileceği bilinmektedir. Özellikle sarımsağın kolesterol dengesini sağladığı ve kan dolaşımını düzenlediği klinik olarak kanıtlanmıştır. Burada sözü edilmeyen birçok rahatsızlıkları da önleyen soğan ve sarımsağın tek olumsuz yanı dayanılmaz kokusudur. Öyle ki sadece bu kokudan dolayı şifa kaynağı ürünleri yemekten kaçınan bireyler bulunmaktadır. Zira ağız kokusu sadece bireyin kendisini değil, yakınındaki herkesi etkilemekte ve hatta insanları uzaklaştırmaktadır. Her şeyden önce sosyal kabul açısından ciddi problemler doğurmaktadır. Ancak soğan ve sarımsak kokusunu azaltma veya yok etmenin de formülleri bulunmuştur.

Soğan Ve Sarımsak Kokusunu Gidermenin Basit Formülleri

Kokudan kurtulmanın en pratik yollarından biri sütten geçer. Soğan veya sarımsak yedikten sonra dişleri ve dili fırçalayıp süt ile ağzı çalkalayıp sütü içmek kokuyu giderecektir. Bir tatlı kaşığı karbonatı bir çay bardağı suda eritip bu su ile ağzı çalkalayarak suyu içmek kokunun kaybolmasına yarayacaktır. Ayrıca karanfil çiğnemek, bir tutam maydanoz yemek, taze sıkılmış yarım limonun suyu içmek veya naneli sakız çiğnemek kokuyu önlemeye yarayacaktır. Bu arada soğan ve sarımsak yedikten sonra naneli çay içmek ya da taze nane yemek, patates püresi, mantar ve havuç yemek de ağızdaki kötü kokuların giderilmesinde etkilidir.

Tüm bu önerilere ek olarak ağız kokusuna karşı mutlaka çantada küçük bir diş fırçası ve macun bulundurulmalıdır. Soğan ya da sarımsak içeren bir yemeğin ardından hemen lavaboya gidip dişleri ve dili fırçalamak ağız kokusu için pratik bir çözüm olacaktır.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.