Ağustos Ayında Tüketebileceğiniz Meyve, Sebze Ve Balıklar

0

Ağustos ayı meyve ve sebzelerin en olgun ve lezzetli olduğu aydır. Bunun için bol bol tüketmeye çalışın. Ayrıca balık tüketimine de yeniden başlayabilirsiniz. Aslında av yasakları halen devam ettiği için çok fazla balık bulamayabilirsiniz. Ama bulursanız çingene palamutu mükkemel bir öğün olabilir.

Ağustos ayında tüketebileceğiniz sebzeler:

Domates, salatalık, patlıcan, dolmalık biber, çarliston biber,sivribiber, taze fasulye, barbunya fasulyesi, kabak, mısır, kırmızı salçalık biber.

Mısır içerdiği vitamin ve mineraller sebebiyle sağlık açısından sayısız fayda sağlar. Tam bir potasyum deposudur, zengin miktarda karbonhidrat içermektedir. Protein açısından da zengin olan mısır doymamış yağlar ve sodyum da içerir. Kalsiyum ve demir içeren mısır kalsiyum açısından çok zengin olmamasına rağmen vücudun ihtiyaç duyduğu çok az bir kısmı karşılayabilir. Bunun dışında Magnezyum içermektedir. Mısır ayrıca B-6 ve B-12 vitaminleri açısından zengindir.

Ağustos ayında tüketebileceğiniz meyveler:

Kayısı, kavun, kırmızı erik, şeftali, vişne, böğürtlen, karpuz, incir, mürdüm eriği, üzüm.

Mürdüm eriği C vitaminin bakımından zengindir. Kan yapıcı özelliği olması nedeniyle anemi problemine iyi gelir. Bağırsakları çalıştırır. Yüksek miktarda potasyum içerdiği için kalp ve tansiyon problemleri yaşayanların tüketmesi gerekir.

Ağustos ayında tüketebilecek balıklar:

Ağustos ayında baldalya artık tam olarak yağlanmaya başlar. Bu dönemde mutlaka haftada en az iki kez sardalya tüketmeyi ihmal etmeyin. Ağus ayında ülkemizde av yasakları devam ediyor. Ancak olta balıkçılarında Çingene palamutu bulursanız mutlaka alın. Ağustos ayı çingene palamutunun en lezzetli olduğu dönemdir. Bu iki favori balığı bol miktarda tüketmeye çalışın. Kılıç ve İzmarit tavisye edilir. Kefal balığını Ağustos ayında tüketmeyin.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.