Akıllı Saat Nedir?

0

Google’un başlattığı giyilebilir teknolojiler akımında  akıllı saatler bayrağı devraldı.  Akıllı saat pazarında şu ana kadar aktif 3 büyük firma vardı. Bunlar Samsung, Sony ve LG olmak üzere pastayı paylaşıyorlardı. Ancak geçtiğimiz aylarda Apple da akıllı saat Apple Watch’i resmen tanıttı. Akıllı saatler kullanım kolaylığı ve her zaman göz önünde olması nedeniyle bireysel kullanıcıları kendisine bağlayacak gibi duruyor. Peki akıllı saat nedir ne işe yarar akıllı saat fiyatları nerelerde bir göz atalım.

Akıllı saat nedir

Akıllı saatler içlerinde bir işlemci ve bilgisayar devresi taşırlar. Tipik bir telefonun yaptığı bütün işlemler yapabilirler. Tabii öncelikle akıllı saatin bir telefon ile entegre edilmesi şarttır. Akıllı saatleri telefona entegre etmeden de kullanabilirsiniz ancak bütün özelliklerinden faydalanmak istiyorsanız mutlaka bir telefona bağlamalısınız.  Akıllı saatler mesaj alıp yollayabilirler. Sosyal ağlara girebilir, fotoğraf çekebilirler. Üstelik dahili hoparlörleri sayesinde uzaktan konuşmaya fırsat tanırlar.  Akıllı saatiniz ile ses kaydedebilir dilediğiniz zaman müzik dinleyebilirsiniz. E-mail alıp yollayabilir, ajanda ve takvim özelliğinden faydalanabilirsiniz. Tabii tüm bunların yanında ayrıca saat özelliği de vardır.  Akıllı saatlerin hemen hemen hepsinde adımsayar bulunur bu özellik sayesinde koşularınızı yürüyüşlerinizi hesabını da tutabilirsiniz. Bazı akıllı saatlerde nabız ölçer de bulunmaktadır. Apple Watch saatlerde ise hem egzersiz durumunuzu hem kalori yakma miktarınızı hem de hareketlilik endeksinizi gösteren çok kullanışlı bir ekran bulunmakta.

Akıllı saatler tüm telefonlarla uyumlu mudur?

Maalesef bu sorunun cevabı hayır!  Her firma kendi telefonlarına uyumlu saatler üretir. Android tabanlı bir telefonla İOS tabanlı bir akıllı saati çalıştıramazsınız. Hatta Android tabanlı iki farklı marka telefonu bile çalıştırmak mümkün değildir.  Ancak ilerleyen yıllarda bunun da mümkün olacağını öngörebiliriz.

Akıllı saat modelleri

Samsung Galaxy Gear on table top

Samsung Akıllı Saat

Akıllı saat deyince akla ilk olarak Samsung Gear modelleri gelir ancak birçok firma akıllı saat üretmeye başladı büyük firmaların yanı sıra adı duyulmamış birçok Uzakdoğu firması akıllı saat pazarından yer kapmaya çalışıyor. Akıllı saat pazarında farklı bir noktaya konumlanmak isteyen LG, akıllı  saatlerini dijital görünümden ziyade klasik saat görüntüsünde üretmeyi tercih ediyor LG ayrıca G Watch R2 modelini de kısa süre önce duyurdu yuvarlak kadrana sahip bu saatte fiziksel tuş sayısı da artırılmış.

LG G Watch R

LG Akıllı Saat

Apple ise Apple watch adını verdiği akıllı saatini 2015’te tüm dünyaya pazarlamış olacak 3 farklı modelle üretilecek Apple Watch saatlerin fiyatı 350 dolar civarında olacak. Samsung Gear, Samsung firmasının ürettiği ilk akıllı saat olma özelliği taşıyor. Gear modelinden sonra Samsung Gear 2 ve S modelleri üretildi.  Çok tutulan diğer akıllı saat ise Sony Smartwatch  serisi… Şu an 3. modeli üretilen Sony Smartwatch  Xperia telefonlarla muhteşem bir uyum içinde çalışıyor. Aşağıda akıllı saatlerin güncel fiyatlarını bulabilirsiniz.

Akıllı Saat Fiyatları

Samsung Galaxy Gear S Fiyatı: 900 lira

Sony SW2 SmartWatch2  Fiyatı: 400 lira

Samsung Galaxy Fiyatı: 570 lira

Samsung Gear 2 Fiyatı: 730 lira

Samsung Gear Fit Fiyatı: 325 lira

Quadro s88 Fiyatı: 200 lira

Victor W1 Fiyatı: 180 lira


Paylaş.

About Author

Comments are closed.