Akıllı Telefonların Zararları

0

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte günlük hayatımızda en aktif kullandığımız cihazlar, akıllı telefonlar oldu. Kısaca baştan başlayarak kısa kısa telefonlardan bahsederek başlayalım. İlk telefonlar evimize kablolu olarak geldi, bir numarayı aramak için yarım saat tuş çevirirdik. Daha sonra biraz daha elektronikleşerek tuşlu olarak hayatımıza girdi. Derken artık gündelik olarak kullanabileceğimiz yanımızda taşıyacağımız boyutlarda oldu.

Evet, her şeye olayın hep iyi tarafından baktık, her acil durumda yanımızda oldu. Fakat hayatımız da oluşturduğu zararları da yok değil. Doktorlar gibi, aynı cümleleri kurup radyasyon gibi sıkıcı şeylerden bahsetmiyoruz.

Bir düşünün bu akıllı telefonlar piyasaya sürüldükten sonra kaç ev de muhabbet kaldı?

Her ev bir değil elbette, ona diyecek söz yok.

Uzun zamandır görmediğimiz, haber almadığımız ilkokul arkadaşlarımızla iletişim kurup, onları Facebook’tan eklerken, yanımızdaki değerli kişiler ile iletişim kurmayı unutuyoruz ve akıllı telefonlarımıza kilitleniyoruz. Arkadaşlarımız ile buluşmak için gittiğimiz bir ortamda, onlarla muhabbet etmek yerine telefon ile uğraşıp duruyoruz ve anı yaşamıyoruz.

Telefondaki uygulamalar, oyunlar vb. şeylerle uğraşırken, zaman verimsiz bir şekilde su gibi akıp gidiyor.

Akıllı telefonlarımız ile sürekli fotoğraflar çekip Instagram’a yüklerken hangi filtreyi seçeceğimiz düşünürken, fotoğraf çekildiğimiz yerin güzelliğine yeterince bakmıyoruz bile.

Ekrana sürekli bakmak gözleri kurutuyor ve gözlere zarar verebiliyor.

Akıllı telefonları kullanırken vücudumuzun aldığı açı, bel ve boyun ağrılarına sebep oluyor.

Uyumadan önce parlak ekran ışığına bakmak uyku kaçırıyor.

Bir iddiaya göre elimizden düşürmediğimiz 5 ay kullanılmış bir akıllı telefon, tuvaletten daha pis!  Telefonu çamaşır makinesine atıp yıkayamayacağımıza göre ellerimizi sık sık yıkamalıyız.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.