Akne Izlerini Yok Etmenin Yolları

0

Akne izleri, özellikle gençler için, utanç verici bir sorun olabilir. Bu cilt hastalığı öncelikle androjen düzeyinin artışı sebebiyle oluşur. Diğer nedenleri ise gebelik, kalıtım, sağlıksız beslenme alışkanlıkları, stres, yağlı kozmetik, hormonal değişiklikleri olabilir. Çıkan aknelerin koparılması cilt üzerinde izlere neden olur. Bu izleri yok etmenin basit yöntemleri var.

  1. Yemek Sodası

Suya 2 çay kaşığı kabartma tozu karıştırılarak ince bir macun hazırlayın. Enfekte alan üzerine macunu sürün ve birkaç dakika sonra yıkayın. Alternatif olarak, 5 yemek kaşığı bal, 1 çay kaşığı toz tarçın, 2 yemek kaşığı kabartma tozu ve yarım limon suyunu karıştırın. Bu karışımı yüzünüze sürün ve 5 dakika sonra yıkayın. Haftada bir veya iki kez bu uygulamayı yapın.

  1. Yulaf

Pişmiş yulaf ezmesinden bir bardak alın içine yarım limon ve 1 çay kaşığı bal ekleyin. Bu karışımla cildinize masaj yapın ve yarım saat bekletin. Sonradan ılık suyla yıkayın. Haftada bir veya iki kez aynı işlemi tekrarlayın.

  1. Fuller Toprağı

O aşırı yağı emme özelliğine sahip olarak Fuller toprağı, akne izi tedavisinde mükemmel olarak kabul edilir. Eşit oranlarda su, Fuller toprağı, ve sandal ağacı tozunu karıştırarak bir çamur hazırlayın. Bu maskeyi yüzünüze sürün ve kuruduktan sonra tamezleyin. Haftada bir kez aynı işlemi uygulayın.

  1. Limon Suyu

Günlük bazda akne izleri için limon suyu kullanın. Limon suyu gözeneklerdeki kiri temizler. Akne izi bulunan alanları da bir dilim limon ile ovun. Bir kaç saat açık bırakın. Limon suyu iyice kuruduktan sonra yüzünüzü temizleyin.

  1. Diş macunu

Eğer bir gecede akne izlerlerin kurtulmak istiyorsanız, bu yöntem kesinlikle sizin için en iyisidir. Akne izlerinizin üzerine diş macunu sürün. Kuruduktan sonra yıkayın.

  1. Gül Suyu ve Sandal

Gül suyu ile sandal ağacı tozu ile bir macun hazırlayın. Akne ve izlerinin üzerine sürün. Gece boyunca kalsın. Sabah yüzünüzü yıkayın.

  1. Zeytinyağı

Zeytinyağı akne izlerinden kurtulmak için harikalar yaratabilir. Elinize birkaç damla zeytinyağı alın. Bu işlemi banyoda yapmanızı öneririz. Yaklaşık 2 saat sonra gliserin ihtiva eden bir sabunla yüzünüzü yıkayın.

  1. Yumurta Beyaz

Bir tabak içinde eşit miktarlarda limon suyu ve yumurta akını karıştırın. Yatmadan önce izlerin üzerine uygulayın. Ertesi sabah durulayın.

  1. Patates

Bir dilim patates ile izleri ovun. Berrak bir cilt elde etmek için etkilenen bölgeye patates suyu uygulayın.

  1. Salatalık Suyu

Bir salatalığı ayıklayıp suyunu çıkarın. İçine yoğurt ekleyerek pürüzsüz bir macun haline getirin. Izleri üzerine uygulayın ve yaklaşık 15 ila 20 dakika boyunca bekletin. Normal su ile yüzünüzü temizleyin.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.