Amerika’da Doğum Hakkında Merak Edilenler

0

Son zamanlarda ülkemizde yeni bebek sahibi olacak aileler arasında bir moda haline gelmiş olan Amerika’da doğum, bebeğinize birçok açıdan avantajlarla dolu bir hayat sunuyor. Hayata başladığı noktanın Amerika olması, onun doğal olarak Amerikan vatandaşı sayılmasını sağlıyor. Amerikan vatandaşı olmanın dünyamızdaki reddedilemez avantajlarını hepimiz biliyoruz. Dünya üzerindeki ülkelerin %90’ından fazlasına vize alma gibi bir derdi olmadan sadece pasaportu ile giriş yapabilen ve Amerika’da eğitim, sağlık gibi tüm sosyal yardımlardan faydalanabilen bir çocuk olmak herkesin isteyeceği bir durumdur.

Amerika’ya Kaçıncı Haftada Gidilmeli?

Gebelik süresince bir sıkıntı yaşanmaması durumunda en geç 32. hafta dolaylarında Amerika’ya gitmek önerilmektedir. Gebeliğinizin 28. haftasında yani seyahatinizden 1 ay önce Amerikan Konsolosluğundan ‘Turist Vizesi’ almanız işlerinizin daha planlı bir şekilde seyretmesinde önemlidir. Gebelik süreciniz açısından herhangi bir sıkıntı olmasa bile 32. haftadan sonra havayolu şirketleri hamile bayanları seyahatinde doktor onayı talep etmektedir. Resmi bir evrak şeklinde olacak doktor onayı ile birkaç hafta daha bu süre uzatılabilir fakat günümüzde birçok havayolu şirketi 35. haftadan sonra hamile bayanların uçakla seyahat etmesini uygun görmemektedir. Seyahatin 10 saat gibi uzun bir süre olması da bu noktada önemli bir etmendir.

Doğum İçin Gerekli Evraklar ve Sonrasında Yapılması Gerekenler

Doğuma yaklaştığınız haftalarda seyahat ediyorsanız daha önceki aylardaki ultrason görüntülerinizi de Amerika’ya götürmeniz gerekmektedir. Ultrason görüntülerinizin yanı sıra daha önceki tahlillerinizin çıktıları ve ikili-üçlü tarama testlerinizin de yanınızda olması gereklidir. Gebeliğiniz ile ilgili size verilen dokümanları ve test sonuçlarını Amerika’ya gitmeden önce uzman bir kişiye İngilizce’ye çevirtmeniz işinizi kolaylaştırabilir.

Doğum sonrasında 2 ya da 3 gün hastanede kaldıktan sonra bir sıkıntı yoksa taburcu edilirsiniz. Doğumdan iki üç gün sonra bebeğinizi sünnet ettirmeniz de mümkündür. Oldukça yaygın olan bu uygulamayı Amerika’nın hemen her hastanesi profesyonel bir şekilde uygulayabilmektedir.

Doğum sonrası bulunduğunuz eyaletin nüfus idaresine giderek bebeğinizin doğum belgesini (birth certificate) almanız önemlidir. Bu belge bizdeki nüfus cüzdanı gibi kullanılmaktadır ve vatandaşlık, pasaport ve ülkemize döndüğünüzde SGK işlemlerinde bu belgeye ihtiyaç duyulmaktadır. Doğumdan bir süre sonra mevcut adresinize Amerika’dan çocuğunuzun Sosyal Güvenlik Numarası gönderilecektir. Bu belge çocuğunuzun Amerikan vatandaşlığı haklarından yararlanmasında oldukça önemli olduğu için dikkatle saklanmalı ve birkaç kopya ile muhafaza edilmelidir.

Doğumun Maliyeti Nedir ve Ne Zaman Ülkeme Geri Dönebilirim?

Doğumun maliyeti ilgili acentelerde küçük değişiklikler gösterse de 10.000 Dolar ile 25.000 Dolar arasında değişmektedir. Bu fiyat değişiminde doğum yapılan hastanenin bulunduğu eyalet farklılık yaratmaktadır. Ülkemizde bu konuda hizmet veren birçok acente bulunmaktadır. Bu acenteler yardımı ile bir sağlık sorunu oluşmazsa doğumdan 2 hafta sonra ülkemize dönebilirsiniz.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.