Anksiyete Nedir?

0

Bu terimin Türkçe karşılığı kaygı ve her an kötü bir şey olacakmış hissidir. Mesela her an yakınlarının başına kötü bir şey geleceğini düşünmek ya da kötü bir haber alabileceğini düşünmek olarak tanımlanmıştır. Bunalma ve endişelenme duygusu da bu tanıma dahil olmaktadır.
Anksiyete hastalığı olan kişiler sık sık başına gelebilecek olan günlük olayları fazla kafasına takıp yüksek kaygı taşırlar. Bu kişiler zihninde sürekli kötülük düşüncesi ve felaket senaryoları beslerler. Anksiyetesi olan kişiler çok az bir tedirginlikten aşırı panik yaşama kadar birçok duygu ile karşı karşıya kalabilmektedirler. Yaygın kaygı bozukluğu isminin nedeni ise bu durumda olan kişilerin sadece bir konuya odaklanmadan hemen hemen her konuda bu paniği yaşayıp kaygılanabilmektedirler. Bu yüzden bu hastalığa yaygın kaygı bozukluğu denilmektedir. Ayrıca kaygının yeri, zamanı ya da belli bir duruma bağlılığı yoktur. Bu özelliği ile panik bozukluğundan ayırt edilmektedir.
Kaygı unsuru her kişinin karşılaşabileceği günlük olayların yaratığı bir durum ve bir ruh halidir. Bunun yanında aşırı derecelere ulaşmadıkça bir tehlikesi yoktur.
Kişinin duyduğu bu kaygı günlük hareketlerini etkilemeye başlayarak yaşamını aksatacak hale geldiğinde bu bir hastalık haline dönüşür ve adı konularak tedavi süreci başlatılır.
Anksiyetesi olan kişiler bir konu hakkında aşırı endişe duyar ve bu durum uzun sürmektedir. Bu kişiler kendini ve sinir sistemini kontrol etmekte zorlanır. Bunların sonucu olarak; bir duruma odaklanma zorluğu, unutkanlık, uyku bozukluğu yaşama ve çabuk yorulma gibi durumlar yaşanmaktadır.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.