Anne Olmak Ya da Olmamak

0

Gebelik bir kadının hayatındaki en önemli süreç ve en şahane deneyimdir. Ancak gebeliğin sağlıklı ve mutlu geçmesinin en öncül şartı ise elbette anne adayının bu gebeliği istemesi ve buna hem ruhsal hem de fiziksel olarak hazır olmasıdır. Aksi halde yani anne adayının bu gebeliğe hazır olmaması durumunda fiziksel problemler yaşanabileceği gibi gebeliğin devam ettirilip ettirilemeyeceği ile ilgili psikolojik sorunlar da oluşabilmektedir.Tüm bunlar birarada düşünüldüğünde anne adayının kendinii hazır hissetmediği bir gebelik mutsuz bir gebeliktir.

Bir bebek sahibi olmaya anne ve baba adayı ortak ve birlikte karar vermelidir çünkü bir bebeği dünyaya getirme kararı her ikisinin de ortak sorumluluğudur. Özellikle anne adayının da çalıştığı modern dünyada, dünyaya geldikten sonra bebeğin bakım sürecinin nasıl olması gerektiği çok ince ayrıntılara kadar düşünülüp planlanmalıdır. Bebeğe kim, nasıl ve nerede bakacak? İş saatleri ile bebeğin bakımı nasıl dengelenecek? Yoğun iş yaşamınıza bebeğinizin etkisi nasıl olacak? Siz tüm bunlardan nasıl etkileneceksiniz? Gebelik izinleriniz ve bebek sahibi olduktan sonraki yasal haklarınız ve işyerinizin size sağladığı olanaklar nelerdir?Bebek doğduktan sonra aile büyükleri gibi sosyal çevreden herhangi bir desteğe ihtiyacınız olacak mı? Olacaksa bu desteği sağlayacak olanlar kimlerdir? Tüm bu soruların cevabını henüz gebe kalmadan bulabilmek annenin gebelik ve sonraki süreçteki konforu ve huzuru için çok büyük önem taşır. Ayrıca anne ya da babanın çocuk sahibi olmakla ilgili olumsuz düşünceleri ya da yargıları varsa bunlar da en başta oturup konuşulmalıdır. Bir bebek sahibi olmak hayat boyu sürecek ciddi bir sorumluluk olduğu için bu yeni duruma ekonomik olarak ayak uydurup uyduramayacak olmak da yaşam şartları düşünüldüğünde, artık ciddi bir kriterdir.

Bunun yanında anne adayının tedavi gördüğü herhangi bir hastalık varsa mutlaka ilgili hekimle bebek sahibi olma planlarını paylaşmalıdır. Ayrıca düzenli kullandığı ilaçlarla ilgili de kadın hastalıkları ve doğum uzmanına mutlaka bilgi vermelidir.

Gebe kalınmadan önce mutlaka ilgili hekime gidilerek gebeliğe engel ya da olası bir gebeliği riske edecek sağlık sorunları olup olmadığı tespit edilmeli, bunun için gereken testler yapılmalıdır.


Paylaş.

About Author

Aile danışmanı. İletişim ve sosyoloji eğitiminden sonra psikoloji eğitimi alıp aile ve çocuk psikolojisi üzerine çalışmaya başladı. Üç kız ve bir erkek çocuk annesi. Sakarya'da yaşıyor.

Comments are closed.