Araçlarda Yaz Bakımı

0

Kışın soğuk hava ve yağıştan etkilenen araçları yaza hazırlamak için de aynen kış bakımında olduğu gibi yapılması gerekenler var. Özellikle tatil planları yapıp kendi aracı ile yola çıkacak olanların bu konu üzerinde biraz daha dikkatli davranmasında yarar var. Bu yüzden biz de araçların yaz bakımı için yapılabilecekler neler, sizlerle paylaşalım dedik.

Klima Lazım Olacak

Kışın belki de hiç kullanmadığınız ya da normal havalarda sorunsuz çalışan klimanız sıcak havada sorun çıkarabilir. Bunun için aracınızı bu konuda uzman ellere teslim etmeniz gerekecek.

Radyatör Sorun Çıkarmasın

Radyatör bilindiği üzere motorun hararet yapmaması için en önemli parçalardan birisi. 2 yılda bir komple suyunun değiştirilmesi gerekse de siz bunu her yaz başında bir kere yapabilirsiniz.

Lastiklerinizi Kontrol Edin

Soğuk ve yağışlı havanın etkisi ile lastikleriniz de yıpranmış olabilir. Ayrıca birçok lastik yaz aylarındaki sıcağa dayanıklılığı olmadığı için de çatlayıp deforme olabilecektir.

Fren Bakımını Yaptırın

Sıcaklık ve soğukluk değişkenlerinden etkilenebilecek akşamlardan birisi de fren sistemi. Her yaz ve kış başlangıcında fren sistemini gözden geçirmekte yarar var.

Elektrik Aksamında Sorun Var mı?

Yağmur ve kar yüzünden elektrik aksamında oksitlenme ve küflenme olabileceği için elektrik aksamını da kontrol etmekte yarar var.

Motor Performansına Dikkat

Mevsimsel geçişlere karşı araçlar da hassas olabilir. Motor performansında bir sorun varsa, rölantide vuruntu yapıyorsa ya da ilk hareketi zor alıyorsa ufak bir motor bakımı gerekebilir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.