Avokado’yu Evinizde Yetiştirebilirsiniz

0

Avokado’yu çekirdekten yetiştirmek kolay bir iş değildir. Hem kürdan hem de sabır gerektirir. Bütün yaptığınız denemelere rağmen avokado almanın garantisi yoktur ama genellikle verirler. Başarı oranlarınını artırmak için aynı anda iki veya üç çekirdek deneyin.

Çekirdeklerinizi çıkardıktan ve avokadonun etini tükettikten sonra, çekirdekleri soğuk suyla durulayın, sonra da onları silin. Çukurların suda birkaç hafta boyunca oturacağı ve avokado etinin tümünü çıkardığınızdan emin olmak önemlidir. Çekirdeğin sivri tarafını yukarıya gelecek şekilde suyun içine koyun. Böylece dip kısım köklenirken, sivri kısmından filizler yukarıya doğru büyüyecektir.

Çekirdeği alın sivri kısmına yakın bir şekilde üç kürdan saplayın. Çekirdek çok sert görünmesine rağmen kürdanlar kolaylıkla saplanabilir. Üç kürdanı eşit aralıklarla batırın ki, çekirdek suyun üzerinde düzgün olarak durabilsin. Avokado çekirdeğini bir çanağın üzerine yerleştirin, böylece kürdan çanağın kenarında dinlenir. Ardından, avokado çekirdeğini yarı yarıya batırılması için çanağı su ile doldurun. Suyunuzu her gün veya en azından iki günde değiştirin ve çekirdeği daima suda oturduğundan emin olun. Güneşli bir pencerede tutun.

Toprağa dikilmeye hazır olana kadar çekirdek her zaman suda olması gerektiğini kesinlikle unutmayın. İlk birkaç hafta boyunca herhangi bir değişiklik fark olmayacaktır. Sabırlı olun. Üç ya da daha sonraki haftalarda çekirdeğin üst kısmı bölünmeye başlamalıdır. Bazı durumlarda, altı hafta kadar sürebilir. Bir kere bölünürse, önümüzdeki birkaç hafta boyunca kökler çıkmaya ve ilk yapraklar büyümeye başlar. Üç hafta içinde daha fazla yaprak ortaya çıkmaya başlayacaktır. Tüm süreç yaklaşık üç ay sürer, ancak biraz daha kısa veya daha uzun olabilir.

Bitki yaklaşık 7 veya 8 santim boyundayken daha fazla büyümeyi sağlamak için en üstteki birkaç yaprağı kesip atın. Şimdi, toprağa dikilmeye hazırdır. Saksıya toprak koyun ve yumurta seklindeki çekirdeği toprağın oturtun. Çekirdeğin yarısına kadar toprağa gömüm. Biraz su verdikten sonra güneşli bir pencereye koyun, sulamaya devam edin ve büyümesini izleyin.

İlgili Yazılar


Share.

About Author

Comments are closed.