Ayrılık Acısını Atlatmanın 7 Yolu

0

Bazen hayatınızda dönüm noktaları olur ve dağılırsınız. Ayrılıklar, bu dağılmaların en sık yaşandığı dönüm noktalarından biridir. Bu haliniz hoşunuza gitmez, ancak ruhunuz acı çektiği için toparlanmanız zorlaşır.

Aşklarla ilgili bilmeniz gereken iyi bir haber var. İnsan hayatında en az 3 kere aşık olurmuş. Bazıları ilk aşkı ile evlenmiş olabilir bu bir standart değildir. Hayat size 1, 2 ya da 3 kez aşk hediye edecek! Kendinizi telkin edin ve ayağa kalkın.

Evet, hayatınızda size değer veren biri olması harika, ancak tek olmak dünyanın sonu değil hatta iyi yönleri var. Ayrılmış, dağılmış ve kendinizi toparlamakta zorlanıyor olabilirsiniz. Ancak üstesinden gelmeniz mümkün;

Onu unutun

Söylemesi kolay diyorsunuz değil mi? Aslında gerçekten kolay. Size ne acı verir? Hatırlamak. Onu hayatınızdan silin. Resimleri, kıyafetleri her şeyi ortadan kaldırın. Hatırlamamak unutmak demektir. İlk aşamada bunu başarmanız çok önemli.

Kendinizi iyi hissedin

Neden eve kapanasınız ki? Evde kendinize acımak yerine, kendinizi iyi hissedin. Yeni bakım ürünleri alın, yenilenmek için masaj yaptırın. Ancak bütçenize zarar vermemeye özen gösterin. Kendinizi güzel hissetmek, dinç hissetmek her şeyin üstesinden gelmenize yardımcı olur.

Yalnız kalmayın

Bir ayrılma ya da yıkım yaşadığınız zaman yalnız kalmak sadece sizi etkileyen kötü olayı düşünmenize neden olur. Yalnız kaldığınız anlarda yeniden yeniden düşünür ve olayları yargılarsınız. Keşke bunu yapsaydım, böyle olmasaydı gibi kendinizi suçlayıcı düşüncelere kapılırsınız. Ancak yaşanmış ve bitmiş bir olay üzerine düşünmek size bir şey katmaz. Bu dönemi arkadaşlarınızla geçirirseniz daha az sorgularsınız. Size haklı olduğunuz yanları ve güçlü olduğunuzu ancak arkadaşlarınız hissettirebilir.

Eğlenin

Kötü dönemlerde eve kapanmak ve çıkmamak istersiniz. Bunu kendinize yapmayın. Mutluluk hormonu ne kadar yüksekse hayata dönme hızınızda o denli yüksek olacaktır. Arkadaşlarınızı yanınıza alın ve dışarı çıkın. Karaoke yapın, bara gidin tercih sizin ama mutlaka kendinize acımaktan vazgeçin ve gülümseyin.

Gezin

Mekan değişikliği bazı şeylerin üstesinden gelmenize yardımcı olur. İsterseniz başka bir ülkeye gidin isterseniz bir arkadaşınızın yanına tek dikkat etmeniz gereken bütçenize uygun muhteşem bir tatil düzenlemeniz.

Kendinize zaman ayırın

Sizi zorlayan elektronik yaşamı bırakın. İşinizden çıktınız, sevgilinizden ayrıldınız fark etmez, artık sadece kendinize ayıracağınız bir zaman dilimi içindesiniz. İşten arayamazlar, sevgiliniz mesaj çekemez. Kapatın bütün elektronik şeyleri ve sevdiğiniz bir kahveyi alın, çok okumak istediğiniz o kitabı bitirin. Engeller bitti diye düşünün.

Ağlamaktan korkmayın

Bir kitaptan alıntı: İnsanlar ağlar çünkü duyguları onlara ağır gelir, vücut bu duyguları taşıyamadığı zaman ağlayarak onları dışarı atar. Ağlamak en büyük duygu boşalmalarından, terapilerden biridir. Ağlayın ve içinizde biriktirdiklerinizi boşaltın. Size kendinizi iyi hissettirecektir. Yas tutmak ve acınızı yaşamak hakkınız. Bunu bir yaşam tarzı haline getirmeyin.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.