Bahara Özel Doğal Oda Kokuları Yapımı

0

Odaların güzel dekore edilmesi kadar önemli olan güzel kokması pek çok kişinin o evden hayranlıkla ayrılmasına neden olur. Günümüzde çok fazla satılan oda kokuları olsa da, bu kokuların sağlığa zararlı olması ve solunum yollarını tıkaması gibi sorunlara yol açması, doğal oda kokularına yönelmeyi zorunlu kılmaktadır. Çeşitli yağlar ve bitkilerle odalar için doğal koku yapmak sanılanın aksine oldukça kolay ve maliyeti daha ucuz olan yöntemlerdir. İsteğe göre kış mevsimi ya da bahara uygun kokuları tercih ederek, odaların güzel kokması sağlanırken, kendinizi de daha iyi hissedebilirsiniz.

Doğal Oda Kokusu Nasıl Yapılır?

Doğal bitki ve ürünlerle elde edilen oda kokuları güzel kokuya neden olurken bitkilerin diğer faydalarından da yararlanmak mümkündür. Baharı yansıtan en güzel doğal koku önerilerinden biri olan; limon, biberiye ve lavanta üçlüsü bir araya getirilip kaynatıldığında ortaya oldukça ferah ve kalıcı bir koku çıkarmaktadır. Bu koku ile limonun ferahlatıcı etkisinden, biberiyenin de motivasyonu artıran etkisinden yararlanmak mümkündür. Lavanta kokusu zaten pek çok kişi için vazgeçilmez doğal esanslardan biridir. Portakal kabuklu, tarçınlı oda kokusu tarifi

Meyvelerle Doğal Oda Kokusu Yapımı

Kış mevsimi bitmeye hazırlanıp yerini bahar bırakırken, en sevilen kış meyvelerinin en taze kokuları ile baharı karşılamak mümkündür. Bunun için portakal kabukları ve nane yaprakları ile oldukça şık ve güzel kokan bir koku elde edilebilir. Tercih edilen portakal ya da limonu dilimleyerek bardakların içinde bekletmek bulunulan odanın enfes kokmasına neden olur. Doğal kokuları şık bir görsellikle sunmak isteyenler, tüllerle süslenen bardakları kullanabilirler.

Evde Doğal Oda Parfümü Tarifi

Kimyasalları tamamen hayatından çıkarın doğal ürünleri tercih eden kişilerin kesinlikle uzak durmaları gereken ürünlerden biri de; hazır sprey olarak satılan oda parfümleridir. İçeriği tamamen kimyasal olmasından dolayı odadaki güzel havayı soluduğumuz düşünülürken, zehri solumak söz konusudur. Bu nedenle evde doğal oda parfümü yapmak isteyenler için az malzeme ile oldukça etkili kokuya sahip oda parfümü elde edilebilir. Kokulu taşlar yapın, eviniz mis gibi koksun

Malzemeler arasında birkaç damla limon suyu, portakal yağı ve yarım çay kaşığı karbonat yeterlidir. Bu malzemeleri yarım litre suda karıştırarak oda parfümü hazır hale getirilebilir. Tüm odaya yaymak için evde bulunan fısfıs şişenin içine doldurularak gönül rahatlığı ile çocuk odalarında dahi kullanılabilir.

Doğal Oda Kokusu Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Evinin güzel kokmasını istemek istisnasız herkesin isteyeceği şeylerden biridir. Marketlerde satılan oda parfümlerine ayıracak bütçesi olmayanlar hem de zararlı olduğunu düşünenler için doğal oda kokusu yapımı oldukça kolay ve ekonomiktir. Ancak oda kokusu yaparken bazı noktalara dikkat etmek gerekiyor. Doğal içeriğe sahip olmasından dolayı herhangi bir katkı maddesi olmayan ev yapımı oda kokularını az miktarda yapmak kokunun taze ve etkili kalmasını sağlar. Bir hafta boyunca yetecek miktarda yapılan oda kokusu bozulmadan kullanılacak yeterliliktedir.

 


Share.

About Author

Comments are closed.