Bahçede Zerdeçal’ın 4 Bilinmeyen Kullanımı

0

Zerdeçal, Güney Asya mutfaklarında kullanılan, körilerin rengini açmak için kullanılan malzemelerden biridir: Egzotik ve hafif lezzet verir. Birçok tıbbi özelliği vardır ve halk arasında alternatif ilaç olarak kullanılır.

Bu süper besin antioksidanlar ve antiseptik özelliklerle doludur ve ayrıca kanserle mücadeleye, beyin sağlığını geliştirmeye ve sindirimi ve hatta daha da fazlasını geliştirmeye yardımcı olan bileşikler içerir. Ama Zerdeçal’ın bahçede de faydalı olabileceğini hiç düşündünüz mü?

1. Pestisit
Zerdeçal, bizim için mükemmel bir besindir, ancak karıncalar ve diğer zararlı böcekler bu baharattan nefret eder. Zararlıları, özellikle karıncaları bitkilerden uzak tutmak için zerdeçal tozunu bitki tabanına ve yapraklarına serpin.

2. Yaraları iyileştirmek
Eğer yaralanırsanız ve yaranız kararsa zerdeçal tozu ve sudan yapılmış kalın bir macunu sürebilirsiniz. Bitkiler için de aynı, budama nedeniyle bir ağaca veya çalıya zarar verirseniz zerdeçal kullanın . Doğal ve güvenli bir iyileşme için yara üzerine kalın bir macun uygulayın veya zerdeçal tozu serpin. Zerdeçal tozu, herhangi bir bakteri veya mantarı önleyecektir. Aynı zamanda, bitkinin doğal iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olur.

3. Toz küfünden kurtulun
Bitkileriniz toz küfüne yakalanırsa, zerdeçal onlara yardımcı olacaktır. Bir porsiyon zerdeçal ve iki parça ahşap külü karıştırın. Bu pudrayı, enfekte bitkiler üzerine, rüzgarsız bir günde serpin. Sabahın erken saatlerinde serpilmesi önerilir çünkü yapraklar üzerindeki çiğ sebebiyle toz yapışır.

4. Böcek sokması tedavisinde bulunun
Organik en iyisidir! Bahçede çalışırken böcek ısırıldı mı? 2 tatlı kaşığı zerdeçal tozuna biraz su ilave edin ve doğrudan ısırılan bölgeye uygulayın. Zerdeçal cilt tarafından hızla emilir, kaşını azaltır ve iltihabı iyileştirir.

İlgili Yazılar


Paylaş.

About Author

Comments are closed.