Baş Başa Tatil Krize Dönmesin

0

Çiftler için cici ve romantik hayallerle başlayan yaz tatili, boğaz sıktıran psikolojik bir savaşa dönebilir. Hayaller kurarken, hatta daha plan aşamasında stres yaşanmaya başlayabilir; “Nereye Gidilecek, Nerede Kalınacak, Nasıl Organize Olunacak…” gibi pek çok soru, soruna dönüşebilir. Kalınan yerdeki aksaklıklar, turdaki aksaklıklar çiftlerin arasında sıkıntı yaşanmasına yol açabilir. Peki tatili huzurlu ve mutlu geçirmek için neler yapılabilir:

1. Tatil programını yapmadan evvel, tatilden beklentilerinizi karşılıklı konuşun. Ortak bir paydada buluşup, tatil planınızı birlikte yapın.

ortak-hayal

2. Tatil hazırlıklarınızı son dakikaya bırakmayın. Yetiştirmeye çalışırken stres yaşamanız ve gerilmeniz oldukça yüksek bir olasılıktır.

valiz

3. Tatil zamanı birlikte olduğunuz kadar bireysel olarak dinlenme ve gevşeme zamanıdır. Birbirinize bireysel olarak geçirebileceği zaman tanıyın.

4. Aynı anda, aynı şeyleri yapmak için sürekli birbirinizi zorlamayın. Herşeyi aynı anda birlikte yapmak zorunda değilsiniz. Bu beklenti sizinle eşiniz arasında gerginlik yaratabilir.

plaj34

5. Tatil süresince ufak tefek olumsuzlukları görmezlikten gelmeye çalışın. Günlük yaşamınızda zaten pek çok sorunla boğuşuyorsunuz. Tatilde Polyannacılık oynamayı deneyin.

beach11

6. Yaşadığınız aksaklıkların acısını birbirinizden çıkarmayın. Hatta tatile çıkmadan birbirinize ses yükseltmeme anlaşması bile yapabilirsiniz. Unutmayın sorunlar çözülür ancak kalp kırılarsa tamiri çok kolay olmayabiliyor.

7. Tatilde sınırlarınızı esnetin ve gevşeyin. Biraz fazla yiyip içmenin, uzun öğle uykularının, tembel tembel yatmanın yani tam anlamıyla YAYMANIN zamanıdır tatil. Yavaşlayın ve tatilin tadını çıkarın ve tabi biraz da dağıtın. Dağıtırken de toplamaya dikkat edin 😉 Tatil diye, deniz kum güneş diye bir Okşansu yada Berkehancan’a sarmayın. .

8. Son olarak unutmayın ki dağda bayırda görebileceğiniz organik sebze meyveler sahipsiz değildir. Dikkatli olun da Murtaza Emminin pos bıyıklarını ve pırıl pırıl cilaladığı çiftesini görmeyin.

Tatil anın tadını en rahat çıkarabileceğiniz, günlük hayatın koşturma ve stresini geride bırakabileceğiniz zaman dilimidir. Plan yapmak yerine anı spontan olarak yaşamaya ve keyif almaya odaklanın. Hem böylelikle beklenti çıtanızı en tepede tutup hayal kırıklığı yaşamazsınız.


Paylaş.

About Author

Dinlemeyi, anlamayı, destek olmayı seven ve insanları olduğu gibi kabul eden, kendini işine adamış bir psikologdur. Si&Ma Psikolojik Danışmanlık Merkezi'nde danışanlarını görmektedir. Danışanlarıyla temelde Bireysel Psikodrama ve BDT (Bilişsel Davranışçı Terapi) ile çalışmaktadır.

Comments are closed.