Basit Dokunuşlar ile Daha Şık Oturma Odaları

0

Oturma odası, insanların yalnız kaldıklarında hiç sıkılmayacağı kadar mahrem, aile ve arkadaşlarıyla en güzel vakit geçirecek kadar sosyal bir ortamdır. Bu mekânlar, hem dekore edenden kişisel etkiler taşır, hem de genel olarak herkesin beğeneceği küçük ayrıntılara sahiptir. Aynı koltuk takımı ile düzenlenmiş iki oda arasında fark yaratacak şey ise, kullanıcılarının basit dokunuşları ile yorum katmaları ve mekânı kişiselleştirmeleridir. Bunlar, çok büyük değişikliklere ihtiyaç duymadan, bazen bir küçük ayna ile bile yaratılabilecek etkilerdir

Renklerin Etkisi

Son trendlerin aksine, belli bir zamandan önce hazırlanmış oturma odaları, çok aşırı ciddiye alınmış renk uyumu ile döşenmiş olabiliyor. Renk uyumu gereklidir ancak tüm oturma odası kahve ve bej renklerden ve tonlarından oluşan bir bütün halindeyse, içinde geçirilen zamanla doğru orantılı olarak bir sıkıntı hissettirebilir. Aşırı derecede renk uyumu olan bir oturma odasında, orta sehpa üzerine koyacağınız geniş ve düz bir tabak içine yerleştireceğiniz yeşil elmalar, hem ortama bir renk ve hareket katar hem de yaşanmışlık hissi vererek daha sıcak duygular yaratabilir.

Duvarların Etkisi

Boş duvarları olan bir oturma odası, nedenini anlayamadığınız bir eksiklik hissi yaratabilir. Bir şey eksik diye aranır durursunuz ama sebebini anlayamayabilirsiniz. Duvara asacağınız, rengârenk bir kanvas tablo, iç açıcı güzel bir etki yaratacaktır. Daha küçük oturma odalarında, mekânın genişlik algısını değiştirmek için, dekoratif aynalar duvara asılarak kullanılabilir.

Canlı Çiçekler

Oturma odalarında, genellikle geçişe engel olmayacak şekilde köşelere yerleştirilmiş, yeşil salon bitkileri bulunur. Ancak, o odayı sürekli kullananlar için bir algı körlüğü oluşacağından, bu yeşil bitkiler, etkisiz hale gelebilir. Orta sehpaya ya da kenarda uygun bir yere konacak, güzel, büyük ve renkli bir vazo içerisindeki kesme çiçekler, odayı her gün kullananlar için bile çok olumlu etkiler yaratabilir. Vazodaki çiçekler sık sık değiştirilerek ve zaman zaman vazoda değiştirilerek, etki arttırılabilir.

Koltuk Örtüleri

Koltuklar, sık değiştirilemeyen, dekorasyonu çok etkileyen unsurlardır. Ama koltuklarınızın üzerine atacağınız rengârenk bir örtü, odanın tüm havasını birden bire çok değiştirebilir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.