Benjamin Franklin’den Tavsiyeler

0

Benjamin Franklin, 1790 yılında Boston’da, 17 çocuklu bir sabun ve mum imalatçısının oğlu olarak dünyaya gelmiş ve 10 yaşında okulu bırakmış. 12 yaşındayken basımevi yöneten abisinin yanında çırak olarak işe başlamış. 1730 yılında ise Philadelphia’da bir basımevi ve gazete kurmuş. Poor Richard’s Almanac’ı (Fakir Richard’ın Almanak’ı) yayınlamaya başlamış. 1732­-1757 yılları arasında yönetmenliğini yaptığı Almanac’da Richard Sounders imzasıyla yazılar yazmış. Siyaset, felsefe, bilim, iş ilişkileri gibi konuların tartışıldığı Junto adlı bir kulüp; kütüphane, hastane ve yangına karşı sigorta şirketi kurmuş. Basımevlerini çoğaltmış. Başarılı bir girişimci, mucit (yıldırımsavar (paratoner), Cam Armonica, Franklin sobası, bifokal gözlük, yıldırımın elektrikten oluştuğunu keşfetti) ve bilim adamı haline gelmiş ve insanlara birçok konuda yol gösterici olmuş.

Franklin, 1736 yılında Amerika’nın ilk gönüllü yangın şirketlerini kurmuş. Franklin, kamu işleri için gittikçe daha fazla endişe etmeye başlamış. 1743 yılında 4. Akademisi’ni açmış. 13 Kasım 1749’da Franklin akademi başkanlığına atanmış. Franklin, siyasete dahildi ve hızla gelişmişti. Hep barışçıl bir tutum içinde olmuştur. Benjamin Franklin’in insanlara başarılı olmaları için tavsiyeleri olmuş. Başarılı olmak ne yapılabilir? Ne yapılmalı? Ne yapabileceğinizi nasıl görebilirsiniz? İnsan isterse her şeyi yapabiliyor görüyorsunuz…

✔ Çalışkanlık, gayret ve dikkat iyi bir talihin anasıdır.

Bir işte başarılı olan insan tesadüfen ya da şansı yaver gittiği için başarılı olmaz. Başarılı insanlar milyonlarca zorluğun üstesinden gelerek zirveye ulaşırlar. Bu başarının tesadüfen olduğunu mu sanıyorsunuz? Yoksa aynı kişilerin aynı deneyimi yaşayarak zirveye ulaşabileceklerini mi düşünüyorsunuz?  Benjamin Franklin, başarının asla tesadüf olduğunu düşünmemiş..

Peki ya başarının sırrı ne idi? Başarıyı yakalayanlar kendilerini yaptıkları işlerden sorumlu tutarlar. Talih hakkında konuşmazlar, ancak şu an için, doğru yapmak için neye ihtiyaçları varsa ve ne istiyorlarsa onu konuşurlar.

✔ Küçük harcamalarına dikkat et. Küçük bir sızıntı büyük bir gemiyi batırabilir.

Biliyorum şöyle ifadeleri mutlaka duymuşsundur. Küçük bir zımbırtı için telaş etme, nerede para bulursan, Oh sadece 1 Lira, nasıl bilebilirdin zamanla o 1 Lira’nın milyonlarca Lira olabileceğini.  Veya o küçük bir Lira’nın, yapacağın büyük bir işin başlangıcı için sermaye oluşturabileceğin. Büyük birikimler küçük birikimlerin ürünüdür. Bu yüzden küçük birikimlere de ihtiyacın olduğunu unutmamalısın ve küçük şeyler için telaş etmelisin.

✔ İyi bir sonuç laftan iyidir.

İnsanlar fikirlerinde saplantılıdır. Şöyle derler: Keşke zamanım olsaydı. Ama gerçekçi olmak lazım. Eğer Larry Parge ve Sergey Brin yalnızca bir arama motoru yaratmak için konuşsalardı şimdi Google olmazdı. Eğer Steve Jobs sadece tüketici, bir arkadaş PC bulmak için konuşsaydı, mainframe ve punchcard’lara takılı kalacaktık.

Henry Ford’un dediği gibi, keşke zamanım olsaydı, diyerek, senden sonraya bir isim bırakamazsın.

✔ Asla bugünün işini yarına bırakma!

Kaytarmak işi ve başarıyı öldürür.

✔ Kaybedilmiş zaman asla geri gelmez.

Hiç birinin size şu soruyu sorduğunu duydunuz mu? Zamanı nereden bulabilirsin? Ne kadar komik bir soru değil mi? Bir insan zamanı nasıl bulabilir? Hepimiz günde 24 saate sahibiz. Ama hala zamanı boşa harcıyoruz. İşe gidip gelirken, evde boş zamanlarınızda, ne kadar zamanınızı boşa harcadığınızı biliyor musunuz? Hiç hesapladınız mı? bir günde, bir haftada, bir ayda kaç saati boşa harcıyorsunuz? Hayatınızın her ayının kaç saatini pencereden dışarı atıyorsunuz?  Şimdi siz söyleyin; Zamanı bulabilir misiniz?

 


Paylaş.

About Author

Marmara Üniversitesi Arşivcilik Bölümünü dereceyle bitirdi, Koray Holding’te iş yaşamına İnsan Kaynakları alanında başladı, 3.5 yıl burada çalıştıktan sonra, Turkcell İnsan Kaynakları Ekibinde öncelikle 3 yıl Turkcell Akademi’nin kuruluş çalışmalarında bulundu, daha sonra İşealım Ekibine geçti, 4 yıl burada görev yaptıktan sonra Organizasyonel Gelişim ve Değişim Ekibinde 1 yıl çalıştı ve Turkcell’den ayrılarak Nortel Networks İnsan Kaynakları Müdürü olarak, Vodafone Türkiye İşeAlım Müdürü olarak çalıştı. Halen Türkiye’nin ilk ve tek bağımsız otomotiv dizayn şirketi olan Hexagon Studio’da IK ve İdari İşler Müdürü olarak çalışmaktadır. PERYÖN (Personel Yönetimi Derneği) üyesidir. İngilizce, Osmanlıca, Farsça bilmektedir. Çalışmanın dışında kalan zamanlarında kitap okumak ve spor yapmak en çok vakit harcadığı alanlardır.

Comments are closed.