Biberiye Nasıl Kullanılır, Faydaları Nelerdir?

0

Vücutta oluşan birden çok enfeksiyonun tedavisinde kullanılabilmektedir.  Sindirim sisteminde oluşan enfeksiyonlardan olan Ağız ve boğaz enfeksiyonu, mide enfeksiyonunun iyileşmesine katkısı vardır. Ayrıca bağırsak, safra kesesi, karaciğer enfeksiyonuna iyi gelmektedir. Ellerde ve vücudun değişik yerlerinde çıkan egzamaya karşı ayrıca yüksek kolesterole karşı kuvvetli bir ilaçtır. Kansere karşı son zamanlarda yapılan araştırmalarda iyi sonuçlar vermiştir, kanser ilaçlarında kullanılması yaygınlaşmıştır.  Hazımsızlığı giderir, midede oluşan ekşimeyi bertaraf eder. Saç dökülmesi yaşayanların imdadına yetişerek dökülmeyi durdurur. Hafızayı güçlendirerek hafıza zayıflığının önüne geçer. Sara ve kalp çarpıntısı olanların tedavisinde etkilidir.  Baş ağrısı, tansiyon dengesizliğine karşı çözümdür.

Biberiye taze tüketilebilineceği yağı çıkarılarak ta biberiye yağı olarakta tedavi amacıyla kullanılmaktadır. Biberiye yağı banyo sularına katılırsa romatizmaya iyi gelmektedir. Oluşan morlukların çabuk iyileşmesi için bu yağdan sürülebilir. Karaciğerden rahatsızlığı olanlara çok faydalıdır. Karaciğerde üretilen enzimleri onarıcı ve düzenleyici özelliği vardır. Biberiye yağı saçlar içinde çok faydalıdır. Saçları güçlendirir. Saç derisini onardığı için kepeklenmeyi engeller. Saçların çabuk uzamasını sağlar.

Biberiyenin faydaları üzerinde yapılan araştırmaların çoğalması ile ortaya çıkmaktadır. İyi bir yağ yakıcı olduğu için zayıflama ilaçlarının etken maddesinin başında biberiye gelmektedir.

Nasıl kullanılması gerekir?

Bir buçuk su bardağı suda bir tatlı kaşığı biberiye 15 dakika demlenir, sonra süzülür. Süzülen biberiye çayı sıcak yada soğuk olarak içilir. Bu işlem gün içerisinde en fazla 3 defa yapılabilir. Fazla yapılmamalıdır.

Suyla karıştırıp içildiğinde şeker hastalarına iyi gelen bir bitkidir. Şeker seviyesini düzenlemede etkili olmaktadır.

Taze biberiye kıyılarak yemeklerin üzerine maydanoz gibi serpilerek de tüketilebilir. Sindirimi kolaylaştırmaya yarar, ayrıca mide yanmasını bertaraf eder.

Sivilcelerin oluşumunu engellemek için biberiye yağı ve şeker karışımı(belli oranlarda) yüze sürülürse sivilce oluşumunun belli oranda azalması sağlanır.

Baş ağrıları ve romatizma ağrılarının tedavisi uygulanan ise biberiye yağını pamuk ile ağrıyan yere sürmektir, biraz zaman sonra ağrının hafiflediği görülür.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.