Bilgisayar Ekranı Nasıl Temiz Kalır?

0

Gün içinde temiz ya da kirli ellerle devamlı temas edilen teknolojik ürünlerden biri de bilgisayarlardır. Gerek klavyeleri gerekse dokunmatik ekranlarıyla sürekli leke ve toz içinde kalan bu ürünleri doğru malzemelerle temizlemek ömürlerini uzatmaktadır.

Bilgisayarların Ekranları Nasıl Temizlenir?

Masaüstü bilgisayarlara nazaran dizüstü bilgisayarlar daha çok kirlenmektedir. Bununla beraber masaüstü bilgisayarların ekranları camdan yapılırken dizüstü bilgisayar ekranları plastiktendir. Bu nedenle ikisinin ayrı temizlik tekniği istediği bilinmelidir.

Masaüstü bilgisayarınız varsa ekranın temizlenmesi için cam sil kullanabilirsiniz. Bilgisayarınızı fişten çıkardıktan 5 dakika sonra yalnızca bir iki kez püskürttüğünüz cam sil ürünü mikrofiber bezler aracılığıyla ekranın kirini alacaktır.

Masaüstü bilgisayarların aksine laptoplarda cam sil ya da farklı bir kimyasal kullanırsanız geri dönüşü olmayan hasarlara neden olursunuz. Laptopları temizlerken herhangi bir sıvı kullanmanıza gerek yoktur. Yalnızca mikrofiber bezler ile dairesel hareketler yaparak ekranın temizliğini sağlayabilirsiniz.

Bilgisayar Ekranı Nasıl Temiz Kalır?

Bilgisayar ekranınızın temiz kalmasını isterseniz her şeyden önce yağlı ve ıslak ellerle dokunmamaya özen göstermelisiniz. Yapacağınız bu işlem, kirlenme ve lekelenme oranını yarı yarıya düşürecektir. Bunun yanında ellerinizde nemlendirici krem gibi kimyasal ürünler varsa ekranlardan uzak kalmalısınız.

Bilgisayar ekranını temiz tutmanın bir diğer yolu da ekran koruyucu kullanmaktır. Kullanacağınız ekran koruyucuyu bilgisayarın baş kısmına aparatlar ile tutturabilir daha sonra çıkarıp rahatlıkla silebilirsiniz. Bu yolla hem ekranın ömrünü uzatmış olursunuz hem de koruyucu eskidiğinde atabilirsiniz.

Bilgisayar Ekranını Temizlerken Bilinmesi Gerekenler

Bilgisayarınızda ekran koruyucu yoksa ya da streç film ile kaplamak gibi hamleler yapılmamışsa devamlı temizlemeniz gerekir. Temizlerken dikkat etmeniz gereken ilk şey laptop ekranlarına asla su, kolonya ya da kimyasal sıvı püskürtülmemesi gerektiğidir. Bu sıvılar ekrana sadece zarar verir. Bunun yerine bilgisayar malzemeleri satan mağazalardan ekran solüsyonları temin edebilirsiniz.

Temizleme esnasında kullanacağınız bez asla ıslak mendil olmamalıdır. Baştan sona ıslak mendille temizlenen laptop zarar görecektir. Hem ıslak olduğu için tehlikeli olacak hem de su izi bırakacaktır. Bu nedenle hafif nemli mikrofiber bezlerle dairesel hareketler yaparak silebilirsiniz.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.