Bir Malzeme, Birçok Değerlendirme: Strafor

0

Strafor ya da halk arasında bilinen ismiyle köpük, ısı yalıtımı için kullanılan bir maddedir. Fakat son zamanlarda strafor sadece yapı malzemesi olarak kullanılmamaktadır. Hem dekorasyon fikirlerinde hem de yaratıcı fikirlerle kendin-yap projelerinde iyi bir malzeme olmaktadır. Buna istinaden straforlar değişik desenlerde üretilmeye başlanmıştır.

Bu yazımızda basit bir yapı malzemesi olarak görülen straforun, ev dekorasyonunda farklılık yaratacakdekorasyon fikirlerine dönüşme hikâyesini sizinle paylaşacağız.

TREND KULLANIM: DESENLİ STRAFORLAR

Son dönemlerde strafor yapı malzemesinin hem yalıtım hem de dekorasyon ürünü olarak kullanılması, yapı marketlerinin desenli strafor üretmesine neden olmuştur. Değişik desenlerde birçok strafor seçeneği ve basit uygulaması ile evinizde az bir maliyetle şık alanlar yaratabilirsiniz.

Aynı zamanda bu malzemenin ısı yalıtımına da katkı sağlaması bir taşla iki kuş vurmamızı sağlamaktadır.

KENDİN YAP: STRAFORDAN PANO YAPIMI

Strafor yapı malzemesi duvar panosu olarak oldukça çeşitli kullanımlarla karşımıza çıkmaktadır. Siz de yaratıcı fikirlerle ve basit malzemelerle fikirleri size ait olan duvar panoları ve tabloları yapabilirsiniz.

Bu uygulamayı yapmak için ihtiyacınız olan şeyler;

*kalın bir strafor( 3mm)

*İstediğiniz desenin çıktısı

*Kurşun kalem

*Cetvel

*İstediğiniz renk ve desende kumaş parçaları

*Ucu sivri bir bıçak ya da törpü

*Silikon ya da tutkal

*Raptiye( İhtiyacınız olursa kullanacaksınız)

STRAFORDAN PANO NASIL YAPILIR?

Bu uygulamayı yapmak için öncelikle desenin çıktısını strafor köpüğün üzerine koyun ve kalemle bastırarak üzerinden geçin. Straforun üzerine desenin çiziminin çıktığını göreceksiniz.

İstediğiniz kumaş parçasını alın ve yapıştıracağınız yerden dışarı taşacak şekilde parçayı kesin.

Hazırladığınız parçayı straforun üzerinde yerine koymadan önce kumaşa yapıştırıcı sürün ve straforun üstündeki yerine yapıştırın. Fazlalıkları sivri uçlu bir aletle straforun içine doğru bastırın.

Son olarak straforu çerçeve gibi kaplamak isterseniz kumaşı straforun etrafında döndürün ve arka tarafına raptiye ile tutturun.

İşte tasarımı tamamen size ait olan, basit malzemelerle hazırladığınız duvar panonuz duvardaki yerini almaya hazır!

Fikir oluşturması açısından benzer yöntemle yapılan projelerin görsellerine göz atarak siz de evinizde kendinizin yaptığı dekor objelerini kullanın.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.