Bu Gece Cadılar Bayramı! Peki Nedir Bu Cadılar Bayramı?

0

Doğu toplumlarında yaygın olan hıdrellez geleneğinin bir karşılığı da Batı’da var, Hıristiyanlık ortaya çıkmadan kısa bir süre önce ölülerle yaşayanlar arasındaki sınırların flulaştığı Cadılar Bayramı, orijinal adıyla Halloween.

Her ne kadar bayram denilse de yazın ardından sonbaharın da bitmesiyle kışa geçiş gecesi olan 31 Ekim’i 1 Kasım’a bağlayan gece yüzlerce yıl önce ciddi bir ayin idi.

2000 yıl önce bugünkü İrlanda, İngiltere ve Kuzey Fransa topraklarında yaşayan Keltler, bu geceye yeni yıl gecesi olarak inanırlardı ve 1 Kasım onlar için yılın ilk günüydü.

Hıristiyanlık ortaya çıktıktan sonra Papalardan biri 2 Kasım’ı azizler ve kutsal ölüleri anma günü ilan eder ve iki günün birleşmesiyle biraz seküler biraz dini bir etkinlik oluşur.

Hallowen gecesinin ilk ve orijinal sahipleri olan Keltler, 31 Ekim gecesinde özellikle hayvan başlarından oluşan kostümler ve deriler giyerek birbirlerine talih dileklerinde bulunurlarmış. Daha sonra akşam olmadan söndürdükleri kutsal meydan ateşlerini tekrar yakarak kendilerini kışa karşı ruhsal olarak hazırlarlarmış.

Hıristiyanlık öncesi Kelt geleneğinde giyilen hayvan figürlü kostümlere karşılık 2 Kasım Azizler ve Kutsal Ölüler Günü’nde de ateşler yakılıp geçit törenleri düzenlenirken inananlar; azizler, melekler ve şeytan gibi giyinirlerdi.

Ölülerin daha doğrusu ruhlarının yeryüzünde cirit attığına inanılan bugünler, Keltlerin kostümleri Hıristiyanların kostümleri derken, zamanla da iki dünya arasındaki geçiş muzip bir söylem haline gelmişken olayı Cadılar Bayramı’na vurmuşlar.

Bu gece çeşitli partilerle ve ayinlerle kutlanacak olan Cadılar Bayramı’nın, cümlenin buraya kadar olan kısmından da anlaşılacağı üzere çok da ruhsal ve dinsel bir anlamı kalmadı.

On yıllardır yüzlerinde maskeler, sırtlarında pelerinle hatta kafalarında baltalarla eğlenen insanların pek de öbür dünyadan ruh bekler gibi bir halleri yok.

Fakir insanların dualarda bulunduğu ve zenginlerin ölmüşleri için “ruh pastası” olarak adlandırılan kekler verdiği, ilk Hıristiyan inançlarına dayanan bu gelenek, hala bazı Hıristiyan ülkelerinde çocukların komşularını ziyaret ederek, para ya da pasta ile sevindirilmesi şeklinde devam ettiriliyor.

Uzun ve karanlık kış geceleri öncesinde duydukları korkuyu telafi etmek için böyle bir gelenek geliştiren Keltler ve Hıristiyanlar, Cadılar Bayramı gecesinde evlerinden ayrılırlarsa hayaletlerle karşılaşacaklarını inanırlarmış. Hayaletler ve ruhların kendilerini fark etmemesi için de çeşitli maskeler ve kostümler giyinirlermiş. Yemek için içeri girmesinler diye de evlerin kapılarına biraz yiyecek ve içecek bırakırlarmış.

Bahar başlangıcında meydanlarda yanan ateşlerin üzerinden atlamamıza daha çok varken Cadılar Bayramı’nın tadını çıkarmanızı öneririz.

 


Paylaş.

About Author

Comments are closed.