Bu Gece Uyuyamayacak Olmanızın 8 Nedeni

0

Bazı geceler bebekler gibi uyuyorsunuz, bazı geceler de bir türlü uykuya dalamıyorsunuz öyle değil mi? Uyumaya çalıştıkça iyice uykunuz kaçıyor…

Kaliteli ve yeterli uyku ertesi gününüzün nasıl geçeceğini, işteki başarınızı, psikolojik durumunuzu derinlemesine etkiliyor. Bu nedenle çok önemli.

Peki uykunuzun kaçmasına ve yeterince kaliteli uyku uyumamanıza neler etki ediyor?

1. Yatak odanız yeterince karanlık değil

Ampül tartışmasız en önemli buluşlardan biri ama uykudan önce fazla ışıkta kalmak uykunuzu kaçıran nedenlerden biri. Suni ışık melatonin hormonunu düşürür ve melatonin hormonunun düşüklüğü ise uykuyu kaçırır. Melatonin akşamları yani ideal uyku zamanında en yüksek, uyku alındığında da en düşük seviyede salgılanır. Yani melatonini az salgılatmamak gerek, aman dikkat.

2. Akşam kafein aldınız

Kafeinin yarılanma ömrü 3 – 6 saattir. Saat 16.00’dan sonra kahve içtiyseniz saat 22.00 civarı anca uykunuz gelecektir. Kafein de melatonin hormonunun salımını azaltarak uykuyu kaçırır. En iyisi mümkün olduğu kadar kafeinli içecekler tüketmeye çalışın.

3. Yatak odanız çok sıcak

Uyku sırasında vücut sıcaklığı düşer ama aşırı sıcak da uyuyamanıza neden olur. En iyisi odayı serin tutup üzerinize örteceğiniz örtünün kalınlığını ona göre ayarlamak.

4. Yatağa geç yattınız, kaliteli uykuya geç kaldınız

Melatonin gece karanlığının çöktüğü 21.00 civarlarında üretilmeye başlanır ve gün aydınlanınca salgılama sonlanır. Melatonin salgılandığı sürece uykuda olmak daha kaliteli uyumamızı sağlayacaktır. O nedenle en geç 22.00 – 23.00 uykuya dalmalı.

5. Alkolü fazla kaçırdınız

Alkol sersemletici ve rahatlatıcı etkileri vardır ama bu kaliteli bir uyku uyuyacağınız anlamına gelmez.

REM adı verilen uykunun hafif kısımları sırasında rüya görürüz ve bir araştırmaya göre uyumadan önce alınan alkol REM uykusunu bozar, daha sık uyanmamıza ve kabus görmemize neden olur.

6. Uyuduğunuz yer çok gürültülü

Çözümü en kolay uyku kaçıran etken… Bir kulak tıcacı iş görecektir…

7. Gün içinde şekerlemeyi fazla kaçırdınız

20 dakikalık öğle uykuları öneriliyor ancak daha fazlası gece uykunuzu kaçırmanıza neden olabilir.

8. Gece boyunca telefonu kontrol ediyorsunuz

Kaliteli bir uykunun en büyük düşmanı sürekli telefona bakmak. Attığınız mesaja cevap geldi mi ya da saat kaç oldu diye kısacık bile baksanız uykunuz kolaylıkla kaçabilir. Sabah uyanmamızı sağlayan kortizol ve dopanin hormonlarının, gece salgılanmasına neden olur ve sonuç  ortada!

 


Paylaş.

About Author

Comments are closed.