Bulaşık Makinem Suyu Boşaltmıyor. Ne Yapabilirim?

0

Bulaşık makinesi kullanımı sırasında en sık karşılaşılan sorunlar arasında makinenin suyu boşaltmaması sorunu yer alıyor. Bu soruna neden olan birçok faktör bulaşık makinesindeki pis suyun boşaltılamamasına ve bulaşıkların temiz yıkanmamasına sebep olmaktadır. Bulaşık makinesinde bu sorunla karşılaşanların mutlaka teknik servis ile irtibata geçmeleri gerekmektedir. Kendilerinin müdahale etmeleri sıkıntının daha da büyümesine neden olabilir.

Bulaşık Makinesinin Suyu Boşaltmama Nedenleri

Bulaşıkların yıkandığını düşünerek kapağını açtığımız anda su dolu bir makine ile karşılaşmak oldukça can sıkıcıdır. Bu noktada sıklıkla temizlenmesi gereken filtrenin tıkanmış olması akla ilk gelen sebepler arasındadır. Basit bir tıkanmayı kullanıcılar kendileri temizleyerek suyun tamamen boşaltılmasını sağlayabilirler. Ancak fazlaca bir filtre tıkanma durumu söz konusu ise teknik servis çağrılmalıdır. Diğer yandan bulaşık makinesindeki suyun boşaltılmasında etkili olan pompa motorunun tıkanması ya da arızalanması da başlıca sebepler arasındadır.

Bulaşık Makinesi Suyu Boşaltmadığında Nelere Dikkat Edilmeli?

Bu durum basit bir nedenden kaynaklanabileceği gibi ciddi bir arıza nedeniyle de gerçekleşebilir. Bu sebeple ilk olarak bulaşık makinesi alt sepetinin altında kalan kısımdaki gider yerine bakılmalıdır. Burada bulunan filtreyi çıkarıp temizlemek büyük ölçüde işe yarayacaktır. Ayrıca pis su gider borusunun tıkanma ihtimali de suyun yeterince boşaltılmamasına neden olur. Bulaşıkların yemek atıklarından temizlenmeden makineye yerleştirilmesi sonucunda filtre ve gider borularının tıkanması kaçınılmazdır ve ilk olarak da pis suyun makine içinde kalması ile belirti vermektedir.

Bulaşık Makinesi Suyu Boşaltmadığında Resetleme Yöntemi

Bulaşık makinesi teknolojisindeki gelişmeler pek çok son model makinenin dijital program özelliğinde olmasına neden olmaktadır. Bu özellikte olan bulaşık makinesi kullanıcıları resetleme yöntemi ile makinenin kendine gelmesini sağlayacaktır. Tuşların bulunduğu menü bölümünde belirtilen reset düğmesine 3 saniye basarak bulaşık makinesinin sıfırlanmasını sağlamak mümkündür. Bu yöntem sayesinde çalışmayan pompa motorunun tekrardan çalıştığı görülebilir. Bulaşık makinesi resetleme işlemi sonrasında halen devam eden bu sorun dahilinde pompa motorunun arızalandığından şüphe edilmeli ve bulaşık makinesinin kendi markasına ait teknik servisten destek alınmalıdır.

Bulaşık Makinesi Gider Borusu Nasıl Temizlenir?

Bulaşık makinesi kullanımına genel olarak dikkat etmemek kısa zamanda filtre ve giderlerin tıkanarak arıza çıkarmasına neden olur. Bulaşık makinesi su boşaltmama sorunu ile karşılaşmadan önce önlem almak için gider temizliği amacıyla piyasada satılan temizleyicilerden kullanarak giderlerin tıkanmayacağından emin olunabilir. Ayrıca doğal bir yöntem olarak en az ayda bir kez bulaşık makinesini boş bir şekilde sirke ile çalıştırmak gider borusu ve filtredeki yemek artıklarının rahatlıkla temizlenmesini sağlamaktadır. Hem bu sayede tertemiz bir bulaşık makinesinde yıkanan bulaşıklarından temizliğinden emin olmak mümkün olacaktır ve bulaşık makinesinin ömrü uzayacaktır. Bulaşıkların makineden yeterince temizlenmemiş şekilde çıkmaya başladığı günlerde filtrenin tıkanmaya başladığı anlaşılmalı ve gerekli tedbirler alınmalıdır.

 


Paylaş.

About Author

Comments are closed.