Buruşan Eşofmanlar Nasıl Açılır?

0

Haftada bir kez yapılan ütü ev işlerinin en zoru, en meşakkatlisi ve en çok zaman alanıdır. Sıcak yaz aylarında ise evde klima yoksa ütü derdi tam bir çile olagelmektedir. Hanımların en büyük derdi olan buruşan kıyafetleri ütülemek zorunluluğu ve ütülenemeyen kumaşları da ütüsüz açma çabası evde zaman zaman küçük çaplı krizlere bile sebep olabilmektedir. Zor ütülenen keten tarzı kumaşlar ve ütülenemeyen hassas kumaşlardan olan eşofmanlar bu problemde başköşededirler.

Eşofmanların Buruşması Nasıl Önlenir?

Eşofman tarzı kumaştan olan kıyafetleri ütülemek çok zor olduğundan, hatta mümkün olmadığından dolayı, öncelikle buruşmasını önlemeye çalışmak daha mantıklıdır. Eşofmanların buruşmaması ya da daha az buruşması için düşük ısıda yıkamak en geçerli yöntemdir. Ayrıca eşofmanları yıkarken makinenin sıkma devrini en düşüğe ayarlamak da başka bir kırışık önleme metodudur. Ya da makine sıkma evresine geldiğinde direkt olarak programı durdurup eşofmanları ıslak bir şekilde makineden çıkarıp kendi gücümüz derecesinde sıkıp yarı ıslak bir şekilde asmak eşofmanların buruşuk bir şekilde kurumasını önleyecektir. Asmadan önce de eşofmanları iyice çırparak var olan buruşuklukları da giderme yoluna gidilmelidir. Bu sayede eşofmanlar kuruduğunda ütüleme gerekmeyecektir.

Buruşan Eşofmanları Açma Yolları Nelerdir?

Eşofmanların buruşmasını önleme yollarını uygulama şansının olmadığı durumlarda ise eşofmanları kırışıklıktan kurtarma yoluna gidilir. Buruşuk eşofmanları açmak için uygulanacak en basit yöntem, buruşuk eşofmanları bir kova suya daldırıp çıkardıktan sonra ıslak ıslak kurumaya bırakmaktır. Eğer kurumasını bekleyecek zaman varsa en zahmetsiz buruşuk giderme yöntemi budur. Ancak ıslatılan eşofmanı asarken iyice çırpmak unutulmamalıdır.

Buruşan Eşofmanlar Ütülenebilir Mi?

Kurumasını bekleyecek zaman yoksa ıslak eşofmanlar düşük derecede ısıtılmış ütü ile ütülenebilir. Önlemi elden bırakmak istemeyenler ıslak eşofmanın tersini çevirerek ütü yapabilirler. Ya da ıslak eşofmanın üzerine ıslak bir bez veya tülbent örterek eşofmanın ütünün ısısından çok daha az etkilenmesini sağlayabilirler. Bazı ütülerin eşofmanlar için özel bir ısı ayarı vardır. Böyle donanımı olan ütülerde zaten endişeye gerek yoktur. Her türlü eşofman rahatlıkla kırışıklıklardan kurtarılır. Ayrıca bazı kaliteli markalar tarafından üretilen eşofmanların etiketlerinde kaç derecede, nasıl ütülenebileceğine dair bilgi bulunduğundan buruşuk giderme konusunda problem yaşanmayacaktır. Eşofmanları kırışanların ütüleme yöntemini seçmeleri için ütü konusunda tecrübeli olmaları ve daha önceden ütü yaparken bir şey yakmamış olmaları gerekir. Ütü tecrübesine güvenmeyenlerin eşofmanı yeniden ıslatıp kurutma yöntemini tercih etmelidirler.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.