Büyüklerin Yeni Oyuncağı: Drone Nedir?

0

Büyüklerin Yeni Oyuncağı: Drone

Hayatımıza dahil olan bütün teknolojik ürünlerin ve gelişen teknolojinin temelinde tamamıyla savaş sanayisinin yattığından emin olabilirsiniz. Biz bu teknolojilerin biraz daha kontrollü bir halini alıyoruz ya da hiç alamıyoruz. Drone’lar da bildiğiniz gibi maalesef aslında bir nevi insansız hava araçları ve hem kontrol hem de bombalama amaçlı fazlasıyla kullanıldı ve halen de kullanılıyor. Bunun bizler için güzel yanları da olabileceği düşünülmüş ki artık amatör olarak da drone’ların küçük modellerinden kullanmak mümkün hale gelebildi. Tabii halen üzerinde tartışmalar devam ediyor ama özellikle büyükler için son yılların en güzel oyuncaklarından birisi.

Ne Amaçla Kullanılıyor?

Biz oyuncak dedik ama aslında drone’lar bir oyuncaktan çok daha fazlası. Kullanılan alanların bazılarından bahsedecek olursak bu yeni nesil oyuncaklarla neler yapabileceğinizi belki daha iyi anlayabilirsiniz.

* Dünya’nın en büyük alışveriş sitesi olan amazon.com’da siparişler yeni nesil hava araçları ile iletilmeye başlandı.

* Birçok arama kurtarma operasyonunun baş kahramanları oldular.

* Kampçılar ve doğa gezginleri için bilinmezleri önceden kestiren bir yol gösterici oldular.

* Birçok film ya da klip için devasa helikopterlerin yerini aldılar.

* Özel organizasyonlarda amatör olarak bile kullanılmaya başlandı.

* Turistik amaçlı yapılan gezilerde şehri tanımak amacı ile uçurulmaya başlandılar.

* Türkiye’de bakkaldan sipariş bile alıp geldi.

Kısacası drone demek, her şeyin hayal gücünüzle sınırlı olduğu yepyeni bir Dünya demek aslında. Yazıyı hazırlamamızın nedeni ise bu yeni nesil aletlerin uygun fiyatlarına rağmen cesaret edip de halen bir tane almamış olanlara cesaret vermek. Eğer sizin de kafanızda bazı soru işaretleri varsa yazımızı dikkatli okuyun.

Uçurması çok mu zor?

Daha önce bir model helikopter denemeniz olduysa bunun zorluğu sizin için kötü bir hatıra olarak kalmış olabilir. Ama drone’lar tamamıyla farklı. Hem aerodinamik yapısı, hem de kullanılan özel yazılımlar sayesinde acemiler bile birkaç denemeden sonra keyifli uçuşlara start verebilirler.

Ne kadar havada kalır?

Batarya teknolojisi telefonlardan da bildiğimiz üzere bize göre çağımızın çok gerisinde. Bu eksiklik drone için de geçerli ve şimdilik ortalama 10-20 dakikalık uçuşlar mümkün.

Kumandasını ayrı mı alacağım?

Her model için kumanda edeceğiniz aygıt beraberinde gelecektir. Hatta bazı drone’larda Iphone ya da Ipad ile kontrol bile mümkün.

İlk uçuş için dikkat etmem gerekenler neler?

Havacılıkta bir tabir vardır; “her zaman için en tehlikelisi ilk uçuş”. Bu hem pilotlar, hem de uçak ve helikopterler için geçerli. Bu yüzden sizin için de en önemlisi ilk uçuş ve ilk uçuşu kazasız belasız atlattıktan sonra çok korkmayın.

* En önemli tehlike yüksek hızda dönen pervanenin yüzünüze çarpması. Bunun için ilk uçuşa hemen drone’un yanından start vermeyin, aranıza biraz mesafe koyun.

* Rüzgar ilk uçuşunuzda canınızı fazlasıyla sıkabilir. İlerde rüzgarlı havaları fırsat bilip drone’umuza taklalar bile attıracağız ama şimdilik rüzgarlı bir hava ilk deneme için uygun değil.

* Ağaçlar, yüksek binalar ve elektrik telleri ve ilk uçuşumuzu yarıda kesebilir. Bunun için geniş bir düzlüğe ihtiyacımız var.

* Drone’umuzun yere çakılma ihtimali de var tabi. Bunun için beton bir zemin yerine çimlik bir alanda düşüşü yavaşlatmamız gerekebilir.

* Kullanım esnasında kontrol cihazı ile yön verme özelliğini şimdilik kapatalım, acemi olduğumuz için biraz zor gelebilir. Ama ilerde bizim için büyük bir kolaylık olacak.

* Şimdi drone’umuzu düz bir zemine koyalım ve uzaklaşalım. Artık “take off” tuşuna bastığımızda yerden yarım metre kadar yükselip kontrolümüzü bekleyecek. Ufak dokunuşlarla kontrol etmeyi kolaylıkla öğrenebiliriz.

Düşerse hemen bozulur mu?

Bu konuda içiniz rahat olabilir; dronelar son derece dayanaklı. Eğer çok sert bir darbe alır ya da yüksek hızda yere çakılırsa da bütün drone çöp olup gitmiyor. Hasar alan parçaları kendiniz bile değiştirip hemen uçmaya devam edebilirsiniz.

Ufak değişiklikler de yapabilirsiniz

Cihazlar modlama ya da başka bir tabirle modifiyeye oldukça müsait. Bu yüzden ustalık kazandıktan sonra sizin için ömür boyu sürecek bir hobinin de kapısı aralanmış olabilir.

Belki de bu yaz drone için ilk adımı atma zamanıdır. Emin olun tahmin ettiğinizden çok daha fazla keyif alacaksınız.

 


Paylaş.

About Author

Comments are closed.