Buzdolabım Az Soğutmaya Başladı. Ne Yapabilirim?

0

Buzdolabı bir evin olmazsa olmaz beyaz eşyalarından biridir. Yiyeceklerin soğuk kalması, bozulmaması, özellikle yaz aylarında tüketilen yiyecek ve içeceklerin belli bir soğuklukta tutulması için her evde mutlaka bir buzdolabı bulunmalıdır. Buzdolabınızı ilk satın aldığınızda çok güzel soğuturken, daha sonra performansı düşebilmektedir. Bu durum ev sakinlerinin canını sıkabilir. Belli bir soğuklukta tutulması gereken besinler bu durumda bozulur ve atılmak durumunda kalırlar. Buzdolabının az soğutmaya başlamasının nedenleri iyice araştırmalıdır ve bu sebeplere göre çözüm yolu üretilmelidir.

 1. Buzdolabınızın Az Soğutmasının Nedenleri
 • Buzdolabı filtresinin tıkanması
 • Kompresörün arıza yapması
 • Buzluğun üst kısmının kar yapması
 • Rezistanslarının yanması
 • Gaz sızıntısı
 • Borularda oluşan tıkanmalar

Bu tip sebepler buzdolabınızın eski performansını göstermemesine ayrıca az soğutmaya başlamasına neden olmaktadır. Bir servis yetkilisi çağırmadan önce evde kendiniz yapmanız gerekenler de mevcuttur.

 1. Buzdolabını Tamamen Boşaltın Ve Kontrolleri Sağlayın

Buzdolabınızda az soğutma sıkıntıları yaşamaya başladıysanız, dolabınızın içindeki yiyecek ve içecekleri hiçbir şey bırakmadan tamamen boşaltınız. Buzdolabının fişini prizden çektikten sonra 4-5 saat kadar bu durumda bekletiniz. Boşaltılmış şekilde olan buzdolabınızın kapağı tamamen açık olmalıdır. Beklerken buzdolabı kapağının lastiklerini kontrol ediniz.

 1. Buzdolabı Kapağındaki Lastiği Kontrol Edin

Lastiği gevşeyen, esneyen buzdolapları dışarıdan hava alır ve eskisi kadar soğutmaz. Böylece besinler çabucak bozulur ve atılmak zorunda kalır. Buzdolabı kapağındaki lastiklerin eneyip esnemediğini öğrenmenin kolay bir yolu vardır. Kapakların arasında koyduğunuz kâğıdı kolayca aradan çıkarabiliyorsanız, buzdolabı kapağınızın lastikleri verim kaybetmiş ve esnemiştir. Bu durumda kapak lastiklerini derhal değiştirmeniz gerekir.

Buzdolabının iç kısmında bulunan düğmeye bastığınızda eğer dışarıdan bir fan sesi gelmiyorsa buzdolabınızın fanı bozulmuş demektir. Buzdolabı fanı da soğutma için oldukça öneme sahiptir. Bu durumda tek yapacağınız şey teknik servis çağırmak olacaktır çünkü buzdolabının fan problemini tek başına çözmeniz mümkün değildir.

 1. Buzluğunuzu Temizleyin

Buzdolabınızın ömrünü uzatmak istiyorsanız, belirli zaman aralıkları ile buzdolabınızın bakımını yapmalısınız. Aksi takdirde buzdolabınız eskisi kadar iyi soğutmaz ve arızalar meydana gelir. Buzdolabı bakımınız hassas şekilde yapılmalıdır. Buzdolabınızın buzluk rafının buz tutma durumu var ise buzlar tamamen temizlenmelidir. Bu buzlar asla kesici ya da delici aletlerle kazınmamalıdır, keçisi aletler buzluğun delinmesine neden olurken aynı zamanda da buzdolabının kendi gazının kaçmasına sebep olur. Buzluğa yayılan gaz hem besinleri hem de sizi zehirleyerek olumsuz yönde etkiler. Buzlar eritme yolu ile ya da bu iş için tasarlanmış kesiciler ile temizlenmelidir. Buzdolabına sıvı akması da buzdolabınızın bozulmasına, eski performansının olmamasına yol açar.

Buzluğunuzda meydana gelen ince bir tabaka buz dahi olsa bu arızalanmalara neden olur. Buzdolabınızın termostat alıcısını yakar bu da buzdolabı ısısını anormal şekilde arttırır. Soğutma problemi de bu şekilde ortaya çıkar. Besinlerin bozulması ile ancak buzdolabında oluşan ısıyı fark edebilirsiniz yoksa bu ısı dıştan fark edilmemektedir. Eğer düzenli olarak oluşan buzları temizlerseniz hiçbir sıkıntı yaşamazsınız.

 1. Buzdolabı Kapağının Tamamen Kapandığına Emin Olun

Buzdolabından yiyecek içecek alırken, özellikle üst üste açıp kapamalardan sonra zaman zaman buzdolabı kapağı açık kalabilmektedir. Bu fark edilmediğinde buzdolabı bloklama işlemi yaparak soğutmaya kendi kendine ara verir. Soğutmaya yarayan fanlar da kapak açık kaldığı için devreden çıkar ve işlevini yerine getirmez. 3-4 saat buzdolabı kapağının açık kalması durumunda buzdolabı yeterli soğutmayı yapmamaya başlar ve gıdalar da bozulma yolunda ilerler. Buzdolabından bir şeyler aldıktan sonra kapağın tamamen kapalı olduğuna emin olmalısınız.

 


Paylaş.

About Author

Comments are closed.