Buzdolabına Koymanız ve Koymamanız Gereken Ürünler

0

Yemeklerimizde kullandığımız her şeyi genellikle bozulmaması için buzdolabına koyuyoruz. Ancak buzdolabını açıp baktığımızda aslında bazı ürünlerin orada olmaması gerekiyor. Mutlaka buzdolabında saklanması gereken ve gerekmeyenlerle ilgili bir liste hazırladık. Bu listeye göre sizde buzdolabınıza bir göz atmak isteyebilirsiniz. Buzdolabına Koyduğumuz Yanlış Yiyecekler

Buzdolabında Durması Gerekenler

Akçaağaç şurubu: Akçaağaç şurubu buzdolabında bulunur, çünkü dışarıda bırakılması halinde şişe içinde baktari üreyebilir ve küflenme meydana gelir.

Mayonez: Mayonez, yumurtadan yapılan bir yiyecek olduğu için açıldıktan sonra mutlaka buzdolabında korunmalıdır.

Fındık Tabanlı yağlar: Susam veya yer fıstığı gibi rafine edilmemiş koku bırakacakları için buzdolabında durması gerekir. Ayrıca buzdolabına giren fındık daha lezzetli hale gelir. Et Buzdolabından Ne Kadar Süreyle Saklanır?

Ketçap: Bu konuda farklı görüşler vardır. Bazı uzmanlar buzdolabına konulmaması gerektiğini savunurken, bazı uzmanlar tam tersini ifade ediyor. Açık ketçap, bir ay kadar süreyle dışarıda saklanabilir, ancak o zamana kadar kullanmayacaksanız, buzdolabında tutun.

Hardal: Dijon ve Yaban turpu tabanlı hardal buzdolabında olmalıdır, ancak diğerleri, oda sıcaklığında tercih ederseniz dışarıda bırakmak için uygundur. Soğutucu sarı hardal lezzetini korumaya yardımcı olur. Elektrik Kesilince Buzdolabındaki Yiyeceklerin Bozulması Nasıl Önlenir?

Buzdolabına Konulmaması Gerekenler

Soya sosu: Soya sosunun restoranlarda sürekli masaların üzerinde durduğunu görmüşsünüzdür. Bunun nedeni, fermente edilmiş olmasından dolayı soğukta tutulmasına gerek yoktur.

Soslar: Sirkeye dayalı sosların raf ömrü yaklaşık üç yıldır ve taze kalması için soğutulmasına gerek yoktur.

Bal: Buzdolabında sertleştirilirse balı kristalleşecek ve yenmesi imkansız hale gelecektir. Doğrudan güneş ışığından uzak tutun. Buzdolabım Soğutmuyor, Ne Yapabilirim?


Share.

About Author

Comments are closed.