Buzdolabının Buz Yapıcısını Nasıl Temizlemelisiniz?

0

Sıcak bir yaz gününde, buz küpleriyle dolu uzun bir bardak doldurmak gerçekten serinletici ve keyiflidir. Gümünüzde birçok buzdolabında bulunan bu özellik büyük kolaylık sağlıyor. Ancak bir süre sonra buzunuzda koku veya bardağınızın dibinde tortular görürseniz, buz yapıcının temizlenme zamanı gelmiş demektir.

Özellikle sert su bulunan bölgelerde mineraller, donma döngüsü sırasında cihazınızın buz küp kalıplarına yapışabilir, sonuçta buz yapıcıda sert ve pul pul yataklar oluşur. Sonunda, bu birikimler buz kalıplarındaki yapışmayan kaplamayı parçalayabilir ve buz üretimine zarar verebilir. Buzdolabına kokmuş bir şey saklamanız halinde buz koku emer ve koku sona erdikten sonra da eski buzlar yeni buzu kirletebilir ve kokmuş seriden sonra kokmuş bir parti oluşturabilir.

Buz makinesini temizlemelisin. Endişelenmeyin. Bu zor iş değil.

1. Yılda en az bir kez temizleyin
Buz yapıcıyı yılda en az bir kez temizleyin ya da sert suyunuz varsa daha sık temizleyin. Buna ek olarak, kokuları absorbe eden küplerden kurtulmak için birkaç ayda bir buz kutusunu boşaltın.

2. Cihazı fişten çekmeniz önemlidir
Endişelenmeyin. Dondurucunun temizlenmesi o kadar uzun sürmeyeceği için içindekiler bozulmayacaktır. Bu önemli bir adımdır, çünkü orada çalışırken makine buz yapmaz ve kirin olmaması gereken yerlere girmesini önler.

3. Mümkün olduğu kadar ayrı tutun.
Tornavidayı sıkmanız ve bazı vidaları çıkarmanız gerekiyorsa yapın. Buz kutusunu çıkarın ve elinizden geldiğince tüm alanlarını temizleyin. Buz makinesi çıktığında buzdolabını tekrar takabilirsiniz.

4. İyi bir temizlik yapın.
Yıkanmış buz cipslerini çıkarmak için gerekirse ılık su kullanın. Temizleme ve çıkarma sırasında kesinlikle keskin bir madde kullanmayın. Ardından, buz kovasını ve buz yapıcının dışını silmek için bir bulaşık bezi veya sünger kullanın. Bulaşık sabunu veya sirke karışımı (yarım sirke, yarım su) kullanın. Yağlı su birikintilerini temizlemek için buz kalıbının içine erişmek için bir diş fırçasına ihtiyacınız olabilir. Buz makinesini bir süre (ya da hiç) temizlemediyseniz, onu biraz seyreltilmiş ağartıcı (bir galon suya 1 çorba kaşığı ağartıcı) ile dezenfekte etmek isteyebilirsiniz.

5. Geri koymadan önce her şeyin kuru olduğundan emin olun
Dondurucuya yerleştirmeden önce buzluk ve çıkardığınız tüm parçaları tamamen kurutmaya bakın. Çünkü nemli veya ıslak malzemeler buzlukta buz tutar ve bölmeyi veya hareketli parçaları çatlatabilir. Hazır olduklarında, buz yapıcıyı ve kutuyu yeniden yerleştirmeden önce buzdolabının fişini çekin ve işiniz bittiğinde tekrar takın.

İlgili Yazılar


Paylaş.

About Author

Comments are closed.