Buzlu Tavuğu Çözdürmenin Yöntemi

0
Akşam yemeği için tavuk pişirmeyi planladınız ancak işe gittiğinizde tavuğu buzluktan çıkarmayı unuttuğunuz aklınıza geldi. Peki akşam çok kısıtlı vaktinizde tavuğu nasıl çözdürüp, pişireceksiniz? Çiğ Tavuk Göğsündeki Beyaz Çizgiler Ne Anlama Gelir?
Önce güvenlik
Çözülmüş bir tavuk için en önemli unsur güvenliktir. Çiğ tavuk çabuk bakteri üretir. 25 ile 80 derece arasında kalması halinde “tehlikeli bölge” sınırına girmiş olur. Öyleki bakteri sayısı 20 dakika içinde iki katına çıkar.
Uzmanlar, gıdaların bulaşık makinesi veya plastik torbalarda, mutfak tezgahında, açık havada veya balkonda çözdürülmemesi konusunda uyarıyor. Bu yöntemler gıdalarınızı yemek için güvensiz bırakabilir. Kalan Tavuk Nasıl Isıtılır?
Daha çabuk çözülme
Çözünmeyi hızlandırmanın güvenli bir yolu var, ancak anlık değil. Soğuk su yöntemini kullanabilirsiniz, ağzı kapalı bir torba içindeki tavuğunuzu tencereye koyun ve soğuk suyla doldurun. Suyu her 20 ila 30 dakikada bir değiştirin. Kesinlikle sıcak su kullanmayın, sıcakla temas ettirmeyin.
Eğer bütün tavuk parçalarına ihtiyacınız yoksa o zaman tavuğu parçalayarak çözülmesini kolaylaştırabilirsiniz. Bütün tavuğunuzu yine çözülmesi için soğuk suyun altında bekletin, çözülme başladığında tavuğu küçük parçalara ayırarak işlemi hızlandırabilirsiniz. Et, Tavuk ve Balığın Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?
Dondurulmuş Pişirin
Durun, bekleyin. Uzmanlara göre, donmuş tavuğu pişirebilirsiniz. % 50 daha uzun pişirmeniz gerekecek. Tavuğu karıştırmak için bir kavurma rafında veya sebzeler üzerinde pişirmelisiniz, böylece tavuk etrafında ısı dolaşabilir.
Tüm bir tavuk için bu yöntemi kesinlikle tavsiye edemeyiz çünkü çok iyi sonuç vermeyecektir. Tavuğun için yavaş pişerken dışı pişip kuruyacaktır.Tavuk Eti Nasıl Saklanmalı?
Tavuğunuzu dondurulmuş olarak pişirmeyi veya daha hızlı eritme için soğuk su yöntemini kullanmaya karar verirseniz, et termometresini kullanın. Pişmiş tavuğunuzun birkaç parçasını kontrol edin ve termometrenin her yerde en az 125 derece okuduğundan emin olun. Lezzetli Tavuk Nasıl Anlaşılır?


Share.

About Author

Comments are closed.