Çamaşır Makinem Çamaşırları Durulamıyor Neden?

0

Neredeyse her gün ihtiyaç duyulan çamaşır makineleri, zamanla kullanım hatasından ya da makinenin kullanım süresinin dolmasından dolayı çeşitli sorunlar ortaya çıkmaktadır. Çamaşır makinesinden memnun olmayanların şikâyetçi oldukları başlıca sorunlardan biri de çamaşırların yeterince durulanmamış olarak makinadan çıkmasıdır. Bu durumun pek çok sebebi bulunmaktadır. Çamaşırların iyi durulanmamasındaki sebebin bulunması, bir sonraki çamaşırların güzelce durulanmasını sağlayacaktır. Çamaşır makinesine atılan çamaşırın miktarına, kullanılan deterjana ve makinede herhangi bir arıza olup olmadığına bakmak, sorunun nereden kaynaklandığının bulunmasına yardımcı olacaktır.

Çamaşır Makinesinin İyi Durulamama Nedenleri

Çamaşır makinesi satın alırken kaç kilo çamaşır yıkadığı dikkat edilen en önemli özellikleri arasındadır. Kullanım sırasında da makinenin yıkayabileceği kadar çamaşırın makineye atılması, yıkamada ya da durulamada herhangi bir sorunla karşılaşılmamasını sağlar. Çamaşırların iyice durulanmadığı sorunu ile sıkça karşılaşanların fazla çamaşır atıp atmadıklarını gözden geçirmeleri gerekir. Bu sebep kullanıcı hatasından kaynaklanırken, çamaşır makine borularından birinde arıza meydana gelmesi, çamaşırların iyi durulanmasını önler. Kirli suyun son ana kadar boşaltılmayıp çamaşırlarla temas etmesi, çamaşırların temiz yıkanmayıp temizlenmemesine neden olur. Fazla çamaşır koymak, çamaşırların iyi durulanmaması için başlıca sebeplerinden biri ise, fazla deterjan kullanımı da bir diğer önemli sebeplerden biridir. Fazla deterjanın yeterince durulanmayıp erimeden çamaşırların üstünde kalmış olarak makineden çıkması, ek bir durulama işlemi gerektirecektir. Bu durumda, ek su, enerji ve vakit kaybı anlamına gelecektir.

Çamaşırların İyi Durulanması İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Çamaşırların iyi yıkanıp durulanması için kaliteli marka çamaşır makinesi kullanmak kadar, kullanılan deterjanın kalitesi de oldukça önemlidir. Düşük ısıda erimeyen özellikte olan kalitesiz deterjanların kullanılması, özellikle renkli kıyafetlerde kalıcı sorunlara yol açmaktadır. Bunun için temiz çamaşırlar için her zaman öncelik kaliteli deterjanlardan yana olmalıdır. Birkaç sefer üst üste görülen iyi durulanmamış çamaşırların üzerine mutlaka çamaşır pampa ve borularının onarılması gerekir. Bu konuda tesisatçı ve çamaşır makinesi teknik servislerden yardım almak sorunun çözüme kavuşmasını sağlar. Çamaşırların güzel kokması için yumuşatıcı kullanmak en sık yapılan alışkanlıklardan biridir. Ancak yumuşatıcının bir anlık dalgınlıkla deterjan gözüne koyulması, çamaşırların iyi durulanmayarak yoğun bir yumuşatıcı kokusuna maruz kalmasına neden olur.

İyi Durulamayan Çamaşır Makinesi İçin Ne Yapılmalı?

Sevilen ve önemli bir davette giymek için yıkanan kıyafetin durulanmamış bir şekilde makineden çıkması oldukça düşündürücüdür. Ayrıca her seferinde ek bir durulama ihtiyacının olması zahmetli bir durumdur. Bu sebeple iyi durulama yapmayan çamaşır makinesinde önemli bir surunun olduğu ihtimaller dahilindedir. Teknik sorunlar gözden geçirilip, yıkama ve durulama talimatlarına da uyulduğu takdirde, halen devam eden iyi durulanmamış çamaşırlar için, çamaşır makinesinin yenilenmesi ya da yıkama şeklinin tekrar gözden geçirilmesi gerekir.

Çamaşır Makinesi Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bir kere alınıp uzun yıllar kullanılacak olan ev eşyalarından biri de çamaşır makineleridir. Uzun süre kullanım isteğinin yanı sıra, en çok kullanılan eşyalardan da biri olma özelliğine sahiptir. Çamaşırların hem güzelce yıkanması ve hem de uzun yıllar çamaşır makinesini sorunsuz bir şekilde kullanmak için bazı noktalara dikkat etmek gerekiyor. Öncelikte kurulum aşamasından sonra düzenli aralıklarla teknik servis yardımıyla çamaşır makinesindeki sorunlar düzeltilmelidir. Genelde arıza çıktığında teknik servis aramak çoğu çamaşır makinesi kullanıcısının uyguladığı yöntemdir. Çamaşır makinesinin teknik hatadan dolayı herhangi bir pürüz olmadığından emin olunduğunda, kullanım önerilerini dikkate almak gerekir. Ayrıca çamaşırın özelliğine göre uygun programı seçmek ve yeteri kadar deterjan kullanma da dikkat edilmesi gerekenlerdir.

 

 


Paylaş.

About Author

Comments are closed.