Çamaşırlarınızı Beyazlatmak İçin Doğal Yöntemler

0

Birçoğumuz, evimizdeki beyaz çamaşırlarını daha da beyazlatmak için çeşitli deterjanlar veya kimyasal madde barındıran ağartıcılar kullanıyor. Bu ağartıcılar size olduğu kadar atık sular sebebiyle çevreye de zarar veriyor. Oysa ki çamaşırlarınızı beyazlatmak için evde kullanabileceğiniz bir çok malzeme var.

İhtiyacınız olacak malzemeler
Çamaşır deterjanı
Distile beyaz sirke
Karbonat
Hidrojen peroksit (% 3)
Bulaşık deterjanı
Limon
Güneş ışığı
Su

• Karbonat: Karbonat çamaşırları beyazlatır ve yumuşatır. Düzenli çamaşır deterjanı ile birlikte 1/2 fincan karbonat ekleyin. Leke lekeleri için, karbonat ile sudan bir macun yapın ve doğrudan kumaşa uygulayın.

• Hidrojen peroksit (% 3): Hidrojen peroksit, klorsuz bir ağartıcıdır. Normal çamaşır deterjanı ile birlikte 1/2 fincan hidrojen peroksit ekleyin.

• Bulaşık makinesi deterjanı: Bulaşık deterjanını sadece çamaşırlarınız için satın almanızı öneriyoruz, ancak elinizde bulunuyorsa, kumaşı beyazlatmak için kullanabilirsiniz. (Çevre dostu olmak için, klor ve fosfat içermeyen deterjan tercih ettiğinizden emin olun.) Normal çamaşır deterjanı ile birlikte 1/4 fincan bulaşık deterjanı ekleyin.

Distile beyaz sirke: Sirke çamaşırları beyazlatır, ferahlatır ve yumuşatır. Düzenli çamaşır deterjanı ile birlikte 1/2 ila 1 bardak distile beyaz sirke ekleyin. Sirke kokusu için endişelenmeyin – kuruduktan sonra dağılır. Sirkeyi yaka ve koltuk altı lekelerine de püskürtebilirsiniz.

Limon suyu: Limon suyu kumaşı aydınlatır ve tazeler. Normal çamaşır deterjanı ile birlikte 1/4 ila 1/2 bardak limon suyu ekleyin.

• Limon suyuna yatırın: Büyük bir tencereyi su ve dilimlenmiş limon ile doldurun. Kaynama noktasına getirin, ısıyı kapatın ve kıyafet ya da çarşaflarınızı ekleyin. Bir saat bekletin ve sonra her zamanki gibi yıkayın.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.