Çekirdeğinden Limon Ağacınızı Yetiştirin

0

Limonun sağlık açısından birçok faydasının yanısıra dünyadaki en iyi alkalin oluşturan gıdadır. Limonda C vitaminin yanısıra riboflavin, tiamin, demir, magnezyum, pantotenik asit, lif, vitamin B6, potasyum, bakır, kalsiyum ve folat da bulunur.

Her zaman limonunuzun olmasını sağlamanın en iyi yollarından biri limon ağacı yetiştirmektir. Yıl boyunca sıcak, güneşli bir iklime sahip olan yerlerde gelişmeye meylederken, daha soğuk iklimlerde de gelişebilirler. Kendi Patatesinizi Yetiştirmek İster Misiniz?

Limon çekirdeğini filizlendirmek:

Küçük saksıya toprağı koyun ve su vererek nemlendirin. Bu arada limonunuzu (mümkünse organik limon) ikiye kesin. İçinde görebileceğiniz en büyük çekirdeği alın. Çekirdeği ağzınıza atın ve emin. Çekirdekte limonun tadı kalmayınca ağzınızdan çıkarın, kurumasına için vermeden toprağın yarım santim içine içine koyun.

Çekirdeğin üstünü tamamen toprakla örtün. Ardından hafif bir şkilde sulayın.
Toprağın sıcak ve nemli kalabilmesi için saksınızı bir plastikle örtün.

Mümkün olduğunca sıcak bir yere yerleştirin. Birkaç gün boyunca gözünüz saksıda olsun. Saksı kesinlikle kurumamalı veya çamur olmamalı. Her iki durumda çekirdeğin çürümesine neden olur. Evde Sebze ve Meyve Yetiştirmek İster misiniz?

Yaklaşık iki hafta içinde topraktan küçük bir filizin çıktığını göreceksiniz. Filizi gördükten sonra saksıyı plastikten çıkarın ve doğrudan güneş alan sıcak bir koyun.

Büyüyen ağacınıza nasıl bakacaksınız?

Şimdi eğlenceli kısmı, onu besleyip büyümekte izleyeceksin. Aşağıdaki ipuçları, sağlıklı ve güçlü olmasını sağlamak için yardımcı olur ve gelecek yıllarda kullanabileceğiniz bol miktarda limon üretir.

Büyüyen bir ağaç da sağlıklı kalmak için besin maddelerine ihtiyaç duyar. Bir kez yaprak geliştirdikten sonra, vermikompost veya kompost gibi organik bir gübre vermek mükemmel bir yoldur. Evinizde Kolaylıkla “Zencefil” Üretebilirsiniz  Sadece yılda bir veya iki kez beslemelisin, tabanının etrafında küçük bir açma kazdıktan sonra komposto ile doldurup iyi sulayarak. Asla gübrelemeyin. Ağacınızı besledikten sonra ne kadar zaman olduğundan emin değilseniz, biraz daha uzun süre beklemek sık beslemekten daha iyidir.

Toprağın her zaman nemli olduğundan emin olun, özellikle ağaç gençken. Asla saksının içinde su birikintisinin kalmasına izin vermeyin. Bol güneş ışığı aldığından emin olun. İç mekanda yetişirken, her gün en az sekiz (tercihen 10 saat) doğrudan güneş ışığı alacağı bir yerde olmalı. Limon ağacınız 3 ila 6 yaş arasında ilk limonunu verecektir. Balkonunuzda Yaban Mersini Yetiştirebilirsiniz


Paylaş.

About Author

Comments are closed.