Çekmecelerdeki Eşyalar Boşaltmadan Nasıl Temizlenir?

0

Çekmeceler ev düzenini önemli ölçüde düzenleyen ve dağınıklığı gideren eşyalardır. Sürekli kullanılan çekmecelerin temizliği de düzenli olması kadar gereklidir. Küçük parçalı eşyaların saklanması için kullanılan çekmeceleri tek ek boşaltarak temizlemek hem akit kaybı hem de yorucu işler arasındadır. Bu sebeple çekmeceleri boşalmadan temizlik yöntemleri iyi bilindiği takdirde çekmece temizliği iş olmaktan çıkacaktır.

Elektrik Süpürgesi İle Çekmece Temizleme

Çekmecelere konan çorap ve iç çamaşırı gibi eşyalar, çekmece temizliğinde boşaltmadan temizlik yapma hissi uyandıran eşyalardır. Bu sebeple çekmeceleri temizlerken elektrik süpürge borusunun ucuna geçirilen bayan çorabı, çekmece boşaltmaya gerek kalmadan toz ve kirlerin çekmeceden arınmasını sağlamaktadır. Süpürge borusuna geçirilen tül çorap sayesinde, elektrik süpürgesi küçük parçaları içine çekmeyecek sadece temizlenmesini sağlayacaktır.

Çekmece Temizliğinde Bilinmesi Gerekenler

Dağınık eşyaların düzenli durmalarında etkili olan çekmeceler, belirli aralıklarla mutlaka temizlenmesi gereken eşyalardır. Çekmece aralarında biriken toz ve kirler zamanla hem rahatsız edici olmaya başlayacak hem de özellikle alerjik bünyeye sahip olanların çekmeceyi her açışlarında tozdan etkilenmelerine neden olacaktır. Boşaltmadan çekme temizliğinde elektrik süpürgeleri önemli iş görürken, içini boşaltıp detaylı çekmece temizliği yapmak isteyenler, ılık sabunlu su ile ideal temizliği sağlayabilirler.

Çamaşır koyulan çekmecelerin boşaltılmadan temizlenmesi oldukça kolaydır. Elektrik süpürgesinin çekim gücüne arşı koyamayacak ufak parçalı eşyaların gereksiz dağınıklığa neden olmaları, daha az yorulayım derken, daha çok başa iş alınmasına neden olur.

Mutfak Çekmecelerini Kolay Temizleme Yolları

Sürekli elin altında olsun denilen mutfak eşyaları için çekmeceler hayat kurtarıcıdır. Ancak sürekli alınıp koyulan eşyalar nedeniyle zamanla dağınık ve kirlenmiş bir mutfak çekmecesi kaçınılmazdır. Bu konuda mutfak çekmecesini kolay ve pratik bir şekilde temizlemenin birçok etkili yöntemi bulunmaktadır.

Mutfak çekmecelerini kolay ve kısa sürede temizlemek için, kullanılmayan eşyaların sık kullanılan çekmecelerden kaldırılması gerekir. Her çekmece kullanışında gereksiz eşyaya da dokunulması, hem o fazlalığın kirlenmesine hem de aranılan eşyanın zor bulunmasına neden olur. Çekmece temizliğini boşaltmadan yapmak isteyenler, çekmece içi düzenleyicilerinden edinerek, hem düzenli hem de daha temiz çekmecelere sahip olabilirler.

Pratik Çekmece Temizleme Yolları

Birçok kalabalığın derli toplu olmasında önemli role sahip olan çekmeceler, düzensiz ve kirli olduklarında, görmek dahi istenmeyen eşyalardır. Tam tersine düzenli ve temiz görünen çekmeceler, birçok şeyin saklanması için kullanılması isteği oluşturan eşyalar haline gelir. Bu sebeple çekmece içlerinin pratik şekilde temizlenmesi için, öncelikle düzenli olunması gerekir. Çekmeceyi tek tek boşaltmak yerine, sadece görünen yerleri temizlemek daha az zaman alacaktır. Bu işlem sık yapıldığında çekmeceler fazla kirlenmez ve boşaltarak yapılan detaylı temizliklere daha az ihtiyaç duyulur. Her evde bulunan çekmeceler, büyük ihtiyaç giderirken, temizliğini de herkes tarafından bilinmesi ve yapılması gereken eşyalardır.

 


Paylaş.

About Author

Comments are closed.