Cildinizdeki Güneş Lekeleri Için Evde Yapabileceğiniz 5 Formül

0

Toz, kirlilik, güneş cildinizin bazı bölgelerinde lekelenmeye ve cildinizin tonunda değişikliğe yol açabilir. Siz de cildinizin bazı bölgelerinde renk değişimleri görüyorsanız, endişelenmeyin. Hemen evinizde uygulayacağınız bazı formüller ile bu lekelerden kurtulabilirsiniz. Lekelerin yok olması için bu formülleri düzenli olarak kullanmanız gerektiğini hatırlatmak isteriz.

Patates suyu

Patates suyu cildinizi hafifletmek ve doğal olarak beyazlatmak için mükemmel bir formüle sahiptir. İşte yapmanız gerekenler.

Patatesin kabuğunu soyun ve rendeleyin. Rendelenmiş patatesi iyice sıkın ve suyunu çıkarın. Bur pamukla ile patates suyunu cildinizin özellikle sorunlu ve lekeli olan bölümlerine sürün. 15 dakikakadar cildinizde patates suyu kalsın. Ardından cildinizi yıkabilirsiniz. Bu formülü her gün cildinize ve özellikle sorunlu olan bölgelerine uygulayın.

Limon suyu

Bir başka doğal beyazlatma yöntemi ise limon suyudur. Ancak limon suyunu kullandıktan sonra yüzünüzün güneş görmediğine emin olun. Bunun için limon suyu uygulamasını gece yatmadan önce uygulamanız daha doğru olacaktır.

Limon suyunu sıkın, suyun içinde çekirdeğinin kalmadığına emin olun. İçine az miktarda bal ekleyin. İyice karıştırın ve yüzünüzün lekeli olan bölümlerine sürün. En az 10 dakika kalsın. Ardından yüzünüzü yıkayın.

Süt

Sütün içinde bulunan laktik asit sebebiyle doğal bir ten rengi açıcıdır. Çiğ sütü yüzünüze uygularken dikkat edilmesi gereken nokta şudur; süt kesinlikle ılık veya sıcak olmamalıdır. Oda sıcaklığında olması en iyisidir.

Bir kaba süt koyun ve içine birkaç damla gülsuyu ekleyin. Sıvının koyulaşmasını istiyorsanız, içine sandal ağaçı tozu da ilave edebilirsiniz. Bu karışımı, cildinizin koyu lekelerinin üzerine sürün ve kurumaya bırakın. İyice kuruduktan sonra yüzünüzü yıkabilirsiniz.

Tatlı badem yağı

Badem yağı cilt rengini aztığı gibi e vitami açısından zengindir. Cildinizin badem yağının cildinize iyice nüfuz edebilmesi için bir gece kalması çok daha faydalıdır. Bunun için önce cildinizi yumuşak bir temizleyici ile yüzünüzü yıkayın. Ardından badem yağı ile özellikle cildinizin lekeli olan bölümlerine masaj yaparak yedirin. Cildinize sürdüğünün yağın fazla olan bölümlerini almak için kağıt mendille cildinizi hafifçe silin. Gece boyunca badem yağı cildinizde kalsın. Sabah kalkınca yüzünüzü yıkayabilirsiniz.

Portakal kabuğu

Portakal kabuğu doğal ağartma özelliğinin yanısıra C vitamini açısından da zengindir. Portakalan kabuklarını kurutun ve ardından iyice toz haline getirin. İçine bal ve gülsuyu ekleyin ve macun haline getirin. Sonra bu macunu lekeli alanlara uygulayın. Kuruduktan sonra sade su ile yıkayın.

Diğer bazı ipuçları izleyin:

Güneş gerçekten cildinize zarar verebilir. Bunun için dışarıya çıkmadan önce güneşten korumak için koruyucu kullanın.

Her zaman yumuşak bir yüz nemlendirici kullanarak cildinizin esnek olmasını sağlayın.

Günde iki kez cildinizi temizlemeyi unutmayın.

Haftada bir kese kullanın ya da iki haftada bir ölü deri hücrelerinden kurtulmak için peeling yapın.

Doğal ve parlayan cildinizi korumak için vitamin ve mineraller açısından zengin sağlıklı bir diyet uygulayın.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.