Çimstone Tezgah Nedir? Bakımı Nasıl Yapılır?

0

Çimstone’un %92-95’ini doğadaki en sert mineral taşlardan biri olan Kuvars oluşturur. Hemen hemen hiçbir asit ve bazdan etkilenmeyen bu taş alev de almaz. Sertlik derecesi yüksektir bu sebeple aşınma ve çizilmelere karşı da dayanıklıdır.

Kılcal çatlak barındırmaması sayesinde sıvı emmez. Sıvı emiciliğinin olmaması da yüzeyde leke tutmamasını beraberinde getirir. Çimstone parlaklığını kuvars taşından alır. Sonradan parlatma gerektirmez.

İlgili Yazılar

Çimstone tezgâh bakımında dikkat edilmesi gerekenler:

Tezgahınızın günlük temizliğinde, nemli bez ve hassas bulaşık süngeri kullanın. Temizlik malzemesi olarak sıvı deterjan, sprey ürünler ve cam temizleyicilerden faydalanın.

Kurumuş ve tezgahınıza yapışmış inatçı lekeleri çıkartmak için, önce tezgah üzerindeki kalıntıları suyla ıslatarak yumuşatın. Yüzeye uygun temizlik maddesini lekeye dökün ve plastik bir ıspatula yardımıyla lekeyi kazıyın.

Çamaşır suyu çimstone yüzeye zarar verdiği için, tezgâhınızı çamaşır suyu içerikli temizleyicilerle temizlememeye etmemeye özen gösterin.

Tuzruhu gibi, içerisinde yüksek oranda asit ve baz bulunan temizlik malzemelerini tezgah yüzeyinde sık kullanmamaya ve kullanım durumlarında tezgahınızı iyice durulamaya önem verin. Bu maddeler iyi durulanmadıklarında, zaman içinde etki göstermeye başlar ve uzun vadede yüzeye zarar verirler.

Tezgâhınız üzerinde oluşan pas ve kireç lekelerini temizlemek için, pas ve kireç çözücü ürünleri kullanın. Bu maddelerin yüzeyde uzun süre kalması tezgâhınıza zarar vereceği için, mümkün olduğunca hızlı davranmaya ve bu ürünleri kullandıktan sonra çimstone yüzeyinizi iyice durulamaya dikkat edin.

Tezgâh temizliğinde, yüzeyde toz bırakmayan mikrofiber bezleri tercih edin. Kuruduğunda tezgâha yapışan bezleri kullanmamaya çalışın.

Renk değişmesi, çatlama ve bozulmalara karşı dayanıklı olan çimstone, yüksek sıcaklıkları kısa süre tolere edebilir, fakat uzun süreli ısıya maruz bırakıldığında yüzeyi zarar görür. Özellikle, tezgâhın aşınmış bölümüne yüksek ısının uzun süreli teması, çatlama ve bozulmalara sebep olabilir.

Dayanıklı ve leke tutmayan bir yapıya sahip olsa da, çimstone tezgahlar doğru bakım ve temizlik yapılmadığında zarar göreceklerdir. Bakımını doğru yaptığınız çimstone mutfak tezgahınızı uzun süre ilk parlaklığında muhafaza edebilirsiniz.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.