Çizilmiş Parkeler Nasıl Düzeltilir?

0

Ahşap parkeler genellikle çocuklar, evcil hayvanlar, partiler gibi nedenle çizilirler. Parkeleriniz üzerindeki küçük çizikleri toksik olmayan maddelerle kendiniz onarabilir ve yok edebilirsiniz. Peki parkelerin çizilmemesi veya çizilen parkelerin onarımı nasıl yapılır?

Süpürge ve paspas
Ahşap zemini yumuşak bir süpürge veya paspasla temizleyin. Hızlı günlük süpürme, normal kir, toz ve kumu giderir. Bu, ahşabın çizilmesini önler. Zemininin ek bir temizliğe ihtiyacı olduğunda neredeyse kuru olan bir paspasla gezdirin. Bazı kişiler paspası birkaç damla suyla hafifçe nemlendirir. Bir çay poşetini demlendirir, çay suyuna birkaç damla çay ağaçı yağı ilave edin. Bu karışımı bir sprey şişesine koyun. Ahşaba sıkın ve kuru paspas ile üzerinden geçin. Laminant Parkelerin Temizliği ve Parlatılması İçin 5 Yol

Eski tişört veya mikrofiber bez
Mümkün olduğunca yiyecek dökülmelerini veya içecekleri hemen silin. Dökülme kuruduysa hafifçe nemli bir bez ile ovun. Deterjan kullanmayın ve silerken çok bastırmayın. Parke zarar verebilir. İkinci bir bezle kurulayın.

Ovalamak
Daha inatçı lekelerden veya topuklu ayakkabı izlerinden kurtulmanız gerekiyorsa, zemin kaplamasını düşünün. Özellikle üretan kaplamalarında kullanılmak üzere tasarlanmış fırçalama pedleri vardır. Balmumu zemin kaplaması için ince çelik yün veya zımpara kağıdıyla hafifçe fırçalayın, silin ve yeniden mumlayın.

Ceviz
Etkilenen alanın üzerine yarıya bölünmüş, kabuklu bir ceviz sürerek ve yağını ahşabın içine sürerek küçük çizikleri birkaç saniye içinde gizleyin. Fındık alerjisi olan hanelerde bir alternatif, ancak nemli kahve öğütülmesi ile tedavi edilir. Parkelerin Çizilmesi Nasıl Önlenir?

Buz
Parkelerinize sakız, boya kalemi gibi şeyler süründüyse üzerlerine birkaç dakika boyunca buz dolu plastik torba yerleştirin. Ardından parmaklarınızla sakızı veya boyaları çıkarmaya çalışın. Olmuyorsa tahta kaşık gibi aşındırıcı olmayan aletleri kullanabilirsiniz. Geriye kalan mum emici kağıtlarla kaplanabilir ve sıcak bir ütüyle ütülenebilir.

Sabun
Doğruca sorunlu noktaya yüksek miktarda kostik içerikli bir sabun uygulayın. Parlaklığı düzeltmek için durulayın, kurutun.

Zeytin veya hindistancevizi yağı
Ahşap zeminlere doğal yağlar yumuşatırken güzel bir ışıma yapar . Zeytin ve hindistancevizi tavsiye edilir. Onlara birkaç damla uçucu yağ eklerseniz hoş bir koku verin. Yeni yağlanmış zeminin birkaç saat kurumasını bekleyin.Parke Temizliğinin Püf Noktası


Share.

About Author

Comments are closed.