Çocukların Bebekleri Nasıl Temizlenir?

0

Çocukların bünyesi yetişkin bireylere göre daha hassastır. Bu nedenle daha kolay hasta olurlar. Anne babalar, bu nedenle ev içinde ve çocuğun vakit geçirdikleri alanlardaki temizliğe özen göstermelidir. Çocukların, en sık vakit geçirdikleri eşyalar oyuncaklardır. Bahçede, okulda, balkonda, salon veya kendi odalarında çocuklar oyuncaklarını dağıtarak oynamayı severler. Yerlerde sürünen oyuncaklar, üzerlerinde çocuklar için tehlikeli mikroplar barındırabilir Çocukların kıyafetleri, yatakları kadar oyuncakları da belirli aralıklarla temizlenmelidir.

Çocuk Oyuncakları Nasıl Temizlenir?

Küçük yaşlardaki çocuklar, her eşyayı ağızlarına götürmeye meyillidir. Üstelik diş çıkarma sürecinde olan bir çocuk, eşyaları özellikle yumuşak oyuncaklarını ısırarak dişlerini kaşıyabilir. Mikropların ağız yoluyla çocuklara geçmesini engellemek için oyuncak temizliği şarttır. Yere düşmüş oyuncaklar, mutlaka tüy bırakmayan temiz bir havlu veya uygun bir ıslak mendille silinip kurulanmalıdır. Kız çocuklarının plastik bebeklerini, bebeklerin saçları bozulmayacak şekilde kaynar suya batırıp çıkararak dezenfekte edebilirsiniz. Kaynar suyun içinde 10 dakika bekletmeniz ve havadar bir alanda kurumaya bırakmanız yeterli olacaktır. Bebeklerin içine ek yerlerinden su girebilir. Bu bebeklerin içine giren kaynar su, çocuklar için zararlıdır. Bu nedenle içinde hiç su kalmamasına özen gösterin.

Bebekleri Doğal Yollarla Temizleme Yöntemleri Nelerdir?

Çocuklarınızın sokakta oynadıkları bebekleri eve geldiklerinde sıvı el sabunu veya bulaşık deterjanı ile temizleyebilirsiniz. Çocuğunuza geri vermeden önce üzerinde deterjan, sabun kalıntısı kalmamasına dikkat edin. Kimyasal maddeler kullanmak istemiyorsanız sirkeli su ile temizlemekte yeterli olacaktır. Sirkeli karışımla temizlik yaparken, püskürtmeli bir şişenin içerisinde eşit miktarda su ve sirkeyi karıştırıp bebeğe püskürtün. 15 dakika bekledikten sonra durulayıp, kurulayabilirsiniz. Karbonat, evde her alanda kullanabileceğiniz bir üründür. Çocuk bebeklerini de karbonat ile temizleyebilirsiniz. Bir litre ılık uya 4 yemek kaşığı karbonat ekleyerek karıştırın. Bu karışımı plastik bebeklerin temizliğinde kullanabilirsiniz.

Bez Bebekler Nasıl Temizlenir?

Bez ve tüylü peluş bebekler, çamaşır makinesinde yıkanabilir. Makinede yıkamadan önce bebeğin bozulup yıpranmaması için etiketindeki uyarıları dikkatlice okuyun. Eğer makinede yıkamaya uygun değilse, elinizde sıcak su ve sıradan bir sıvı sabunla yıkayabilirsiniz. Sabunladıktan sonra iyi durulamaya özen gösterin. Güneş gören, havadar bir ortamda kurutun. Eğer bebek narinse ve makinede yıkıyorsanız, sıktırma işlemi yapmayın. Makinede sıkma işlemi yerine elinizde fazla suyunu sıkarak kurutabilirsiniz. Bebekleri her ay düzenli olarak temizlemeye özen gösterin.

Bebekler Ne Zaman Temizlenmelidir?

Çocuğunuzun okulunda bir hastalık salgını olduğunu öğrendiyseniz, temizliğe daha sık vakit ayırmalısınız. Çocuğunuz okula bebek gibi oyuncaklar götürüyorsa her gelişinde temizlemeli veya bir süre okula oyuncak götürmesini engellemelisiniz. Eğer diğer çocuklar veya çocuğunuz oyuncağı ısırdıysa mutlaka temizlemelisiniz. Evde evcil hayvanınız varsa ve oyuncak tüy tutuyorsa günlük olarak üzerindeki hayvan tüylerini temizlemeye özen göstermelisiniz. Oyuncağın kirlendiğini fark ettiğinizde veya sokakta oynadığında, oyuncağın üzerine bir yiyecek döküldüğünde bebek temizlenmelidir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.