Çok Basit Bir Meditasyon Tekniği

0

Meditasyonun, stresi ve kaygıyı azaltmak için etkili bir yol olduğunu hepimiz biliyoruz. Ancak nasıl meditasyon yapacağınızı bilmiyorsanız ya da meditasyon yöntemleri size zor geliyorsa, bu basit meditasyon tekniği çok işinize yarayabilir.

Meditasyon yapmak istiyor ama şimdiye kadar zor olduğunu düşündüğünüz için başlayamadıysanız, bu yöntemi denemek isteyebilirsiniz.

1’den 100’e kadar saymayı biliyor musun? Öyleyse meditasyon yapmak için gereken beceriye sahipsiniz demektir! Bu yöntem ‘sayım meditasyonu’ olarak anılır ve belki de dünyadaki en basit meditasyon şeklidir.

Bu meditasyon tekniği için yapmanız gereken tek şey 1’den 100’e kadar saymaktır. Günün hangi saatinde olursa olsun, nerede olursanız olun bu tekniği uygulayabilirsiniz. Ayrıca değerli zamanınızdan da çalmaz, sadece 5 dakikanızı ayırmanız yeterlidir.

Bu teknikle meditasyon yaparken, meditasyon oturuşuna da gerek yoktur. Sayma meditasyonunu yaparken, sadece gözlerinizi kapatmanız ve zihninizde 1’den 100’e kadar saymanız gerekir. Her bir sayının yüksek sesle söylenmesine de gerek yoktur.

Sadece gözleriniz kapalı, 1’de 100’e kadar sayın. Ancak, sayıları hızlı saymak size rahatlatıcı veya sakinleştirici herhangi bir avantaj sağlamaz. Yavaş yavaş, nefes alıp vererek sayın.

Her sayı arasındaki aralık ne kadar uzun olursa sonuç o kadar iyi olur. Amaç, aklınızı etrafınızdaki her şeyden uzaklaştırmanız ve telaşsız bir şekilde 1’den 100’e kadar saymaya odaklanmanızdır.

100’e yaklaştıkça, sayımınız o kadar yavaş olmalıdır. Örneğin, 70 ile 79 arasındaki sayıları sayarken her sayı arasında yaklaşık 3 saniye olmalı, 80 ile 89 arasındaki sayılar arasında yaklaşık 4 saniye olmalı ve daha sonra 90 ile 100 arasındaki sayılar arasında yaklaşık 5 saniye olmalıdır.

Saymaya devam edip, sakinleştikçe sayılar aradaki süreler zaten kendiliğinden oluşacaktır, bu süreler kafanızı meşgul etmesin!

Savaşmaya çalıştığınız şey kaygıysa, 100’den 1’e kadar tersten saymayı deneyin. Geriye doğru saymak, yaptığınız şeye dikkatinizi daha fazla vermenize yardımcı olabilir, böylece sahip olduğunuz bu endişeli düşünceleri gerçekten unutmanıza izin verir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.