Daha Ekonomik Alışveriş Yapmanın İpuçları

0

Süpermarket ve alışveriş merkezleri günlük yaşantımızda sıklıkla gittiğimiz vazgeçilmez alanlarımızdan bazılarıdır. Hem yemek içmek gibi hayatsal faaliyetlerimizi yerine getirmek amacı ile hem de sosyal yaşantımızda üstümüze başımıza özen göstermek adına alışveriş yapmak zorunlu bir ihtiyaç haline gelmektedir. Fakat çok büyük bir para tuzağı olarak kurulan bu alanlarda gerçekten bir tane alacağım deyip 1000 tane eşya ile çıktığınız olmuyor mu? İşte tam da bunun için yani daha ekonomik alışveriş yapmanın ipuçları hakkında sizi bilgilendireceğiz.

İşte daha ucuza alışveriş yapmanız için 11 ipucu: Aç karnına markete gitme

Öncelikle hiç bir zaman aç karnına markete gitmemenizi öneririz. Zira marketler sadece giriş yapmanız için tasarlanmış ve çıkışı bulana kadar bir bakmışsınız ki tüm marketi dolaşmış ve sepet ağzına kadar dolmuştur.

İhtiyacın yoksa alma

Eğer alışveriş listeniz çok uzun değilse elinize market arabası yerine küçük bir sepet almayı tercih etmelisiniz. Reyonlar o kadar dolu ve çeşitlidir ki ihtiyacın olmayan bir şeyi almaya çok açıktır. O nedenle ihtiyacınız olan şey gerçekten evde iken aklınıza gelirdi zaten. Bunu düşünerek markette gördüğünüz şeyi hemen almayın. Şöyle düşünün gerçekten ihtiyacım olsa idi ben bunu listeme eklerdim deyip ürünü reyona geri bırakın.

Göz hizası oyunu

Bunların dışında reyon boyları genelde 1.60 cm olarak planlanmıştır. Böyle olunca da hemen hemen birçok kişinin boyuna uygun olduğundan orta raflara genelde pahalı ürünler konulur. Göz hizana bakacağını hemen düşünerek bunu yaparlar ama siz aldanmayın. Bunu düşünerek alta üste ve sağa sola bakarak en uygun fiyatlı ürünü görmeye bulmaya çalışın.

Sağ taraftan sola yönelin

Genelde sağ tarafa doğru gitme eğilimi nedeni ile market kapıları sağa doğru yapılmış ve ayrıca pahalı ürünler reyonlarda sağa doğru istiflenmiştir. Bu nedenle reyonlarda sola doğru farklı fiyat seçeneklerini görmek için mutlaka bakın.

Nokta atış yapın

Tek parça ürün alacaksanız market sorumlusuna sorun reyonun yerini nokta atışı bulun ve ihtiyacınızı alıp çıkın. Diğer türlüsü size marketi tamamen dolaştırıp ihtiyacınız dışında bir çok şey alıp çıkmanıza yöneliktir.

Çapraz alışveriş oyunu

Bir diğer kandırmaca da bağlantılı ürünleri yan yana koyarak yapılıyor. Şöyle ki süt reyonlarının yanına pudingleri yerleştirip, içki reyonunun yanına kuruyemişleri koymak gibi daha çok alıma yönelik taktikler uygulanır. Bunlara dikkat etmelisiniz.

Yerine geri bırak taktiği

Tüm bunlara rağmen halen ihtiyaç dışı ürün aldıysanız ve geri dönmeye üşeniyorsanız kasada vazgeçme hakkına sahipsiniz.

Fiyat taktiği

9.90 yazarlar siz onu 9 algılasanız da bilin ki onun fiyatı 10′ dur. 100 kuruş nedir ki diyebilirsiniz ama her üründe olunca ve her alışverişte bunlar birikiyor unutmayın.

Erkek reyonu

Tam ortadadır. Çünkü erkek dolaşmayı sevmez. Ortaya koyarak erkeğinde markette dolaşıp almasını sağlamak. Dikkat oyuna gelmeyin baylar.

İndirimler

Gerçekten üründe indirim olup olmadığına defalarca bakın ve hatta kasada dikkat edin bu üründe indirim vardı diye kasiyeri uyarabilirsiniz.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.