Daha Kaliteli Uyku İçin Doğru Yatak Odası Dekorasyonu

0

Tüm gün aktif olarak çalışan bireylerin en büyük hayali eve gidip ılık bir duş alıp mışıl mışıl uyumaktır. İşte bu hayalin gerçekleşmesi için öncelikle uykuya ve dinlenmeye ortam hazırlayan bir yatak odası ve konforlu, ortopedik bir yatağa ihtiyaç vardır. Zira aksi halde sık sık bölünen uyku, uykuyu kaçıran faktörler ve bunun sonucunda hiç dinlenmeden yeniden işe giden bireylerle karşı karşıya kalınır. Çünkü kaliteli uyku; sağlıklı bir birey, başarılı bir iş yaşamı ve zinde bir hayat demektir. Kaliteli bir uyku için; yatak odasının penceresinin büyüklüğü, odanın havalandırılması, yatak başının pencereye bakması, odanın büyük olması, oda içindeki eşyaların fazla büyük ve sayıca çok olmaması, ayrıntıyla göz yormayan, sade bir yerleşim düzenine sahip olunması gerekmektedir. Yani sadece eve gelip yatmakla dinlenmiş ya da kaliteli uyunmuş olunmamakta.

Kaliteli Uyku İçin En İyi Öneriler

  • Yetişkin bir bireyin günde ortalama yedi, sekiz saat uykuya ihtiyacı vardır. Ancak bazı kişiler günde on saat uyusa da asla dinlenmiş ve zinde bir şekilde uyanamazlar. İşte bu durumu ortadan kaldırmak ve her bireye kaliteli uykuyu tattırmak için küçük tüyolar. Kaliteli bir uykunun ilk basamağı, saatinde yatağa gitmektir. Yetişkin bir insan için protein yapımı ve hücre çoğalmasını sağlayan büyüme hormonu gece saat 24:00 te en yüksek seviyede salgılandığından en geç 23:00 de yatağa girmek gerekmektedir. Kaliteli uykunun biyolojik açıdan gereksinimini aktardıktan sonra fiziksel ortam düzenlemesine geçilebilir.
  • Öncelikle yatak odasında telefon, televizyon ve bilgisayar gibi teknolojik aletler bulunmamalıdır. Yatak odasının sıcaklığı 18-20 derece civarında tutulmalıdır. Yatak odası sessiz, karanlık ve düzenli olmalı, yatak ve yastık çok sert veya yumuşak olmamalı, hatta ortopedik olanlar tercih edilmelidir. Yatak odası için kalın ve koyu renkli perdeler tercih edilmelidir. Yatak odasındaki eşyalar toplu olmalı, mobilya ve aksesuarlar simetrik yerleştirilmeli, mümkünse orman, deniz gibi doğa görüntüleri barındıran tablolar asılı olmalı ve eşyalar, nevresimler iç açıcı çiçek desenli olmalıdır.
  • Ayrıca sırt üstü ya da yüz üstü yatmak solunum ve kalple ilgili rahatsızlıklara yol açabileceğinden mümkünse sağ tarafa dönüp yatılmalıdır. Bir de burun tıkanıklığı, sinüzit gibi olumsuzluklar uyku kalitesini düşürdüğünden yatağa gitmeden önce bunların önlemi alınmalıdır.

 


Paylaş.

About Author

Comments are closed.