Dale Carnegie’nin Hayat Hikayesi

0

Sizinle çok güzel bir hayat hikayesi paylaşacağım. Bir çok IK’cının bildiği bir kişinin hayat hikayesi hem de… Dale Carnegie, 24 Kasım 1888 – 1 Kasım 1955 tarihleri arasında yaşamış, Amerikalı yazar, hatip, kişisel gelişimci ve kişiler arası iletişim uzmanıdır. İlk basıldığı 1936 yılında 30 milyondan fazla satış yapan ve günümüzde de hâlâ popülerliğini koruyan ve pek çok dile çevrilen “How to Win Friends and Influence People” “Dost Kazanma ve İnsanları Etkileme Sanatı”, kitabının yazarıdır.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Dale_Carnegie

http://www.dalecarnegie.com/

Dale Carnegie sonradan çok ünlü bir konuşmacı, eğitimci ve yazar olmasına rağmen kendisinin çok enteresan bir hayat hikayesi var… Her zaman söylediğim bir şey var biliyorsunuz, her zaman ne yapmak istediğinizi ve hangi yoldan gitmek istediğiniz bilin… Ne istediğinizi biliyorsanız zaten ister istemez o yolda ilerliyorsunuz demektir… Yolunuzu bilmiyor ve hedefinizin ne olduğu hakkında bir fikriniz yoksa işte o zaman gittiğiniz yol dallanıp budaklanır ve siz de maalesef kaybolur gidersiniz.

Dale Carnegie’nin Hikayesi

Yıl: 1902. Yer: Kansas City’den yüzlerce km uzaktaki bir sel yatağına kurulmuş ufacık, haritada nokta kadar küçücük bir kasaba olan Missouri, Harmony Church. Genç kahramanımız:  Dale adında iyi huylu ama güvensiz bir lise öğrencisi.

Cılız, atletik olmayan ve huysuz Dale, namuslu ama iflasın eşiğinde bir domuz çiftçisinin oğludur. Anne ve babasına saygı duyar ama onların yoksulluktan mustarip adımlarının izinden gitmekten korkar. Dale başka şeylerden de korkar: Gök gürültüsü ve yıldırımdan, cehenneme gitmekten ve önemli anlarda dilinin tutulmasından. Düğün gününden bile korkar: Ya aklına müstakbel eşine söyleyecek hiçbir şey gelmezse?

Bir gün bir Chautauqua Konuşmacısı (Chautauqua 19. YY’ın sınlarıyla 20.YY’ın başlarında ABD’de bir hayli popüler olan bir yetişkin eğitimi hareketleridir.) kasabaya gelir. 1873’de ortaya çıkan ve NewYork merkezinin dışında konuşlanmış Chautauqua hareketi, edebiyat, bilim üzerine dersler vermeleri için yetenekli konuşmacıları ülkenin dört bir yanına gönderir. Taşralı Amerikalılar bu konuşmacılara, dış dünyadan getirdikleri göz kamaştırıcı esinti –ve dinleyicileri hipnotize etme güçleri- için değer verir. Kasabaya gelen konuşmacı fakirlikten zenginliğe giden hikayesi ile genç Dale’i büyüler; bir zamanlar kasvetli bir geleceği olan boynu bükük bir köy çocuğuyken, karizmatik bir konuşma tarzı geliştirir ve Chautauqua’da sahneye çıkar. Dale konuşmacının ağzından çıkan her kelimeye sıkıca tutunur.

Birkaç yıl sonra Dale topluluk önünde konuşmanın değerinden bir kere daha etkilenecektir. Ailesi Missouri, Warrenburg’un 5 km dışındaki bir çiftliğe taşınır, dolayısıyla yemek ve yatak için para ödemeden üniversiteye gidebilecek duruma gelir. Dale, kampüsteki konuşma müsabakalarını kazanan öğrencilerin Lider addedildiğini görür ve onlardan biri olmaya azmeder. Her müsabakaya kayıt yaptırır ve pratik yapmak için geceleri aceleyle eve döner. Tekrar tekrar kaybeder ancak Dale sebatkardır ama iyi bir hatip olduğu söylenemez. Anak en nihayetinde çabalarının karşılığını almaya başlar. Kendini bir konuşma şampiyonu ve kampüs kahramanına dönüştürür. Diğer öğrenciler konuşma dersleri almak için ona başvurur; onları eğitir ve onlar da kazanmaya başlar.

Dale 1908 yılında üniversiteden ayrıldığında ailesi hala fakirdir ama Amerika’nın şirket dünyası hızla büyümektedir. Henry Ford iş ve keyif için sloganını kullanarak Model T’leri peynir ekmek gibi satmaktadır. Elektrik orta sınıfın evlerini aydınlatır, binalara kurulan tesisat, onları gece yarıları gece yarıları evin dışına yapılan yolculuklardan kurtarır.

Yeni ekonomi yeni bir insan türü gerektirmektedir; bir satış elemanı, sosyal bir operatör, hep gülen bir yüz, buyurgan bir tokalaşma ve iş arkadaşlarıyla iyi geçinirken aynı anda onları gölgede bırakma kabiliyeti. Dale, sayıları giderek artan satış elemanlarından biri olur ve sahip olduğu az biraz şeyin yanı sıra dilbazlığıyla yola koyulur.

Dale’in soyadı Carnegie’dir (aslında Carnagey; ilerleyen zamanlarda, büyük sanayici Andrew’u çağrıştırması için yazılışını değiştirir.) Armour and Company için sığır eti satmakla geçen meşakkatli birkaç yılın ardından, topluluk önünde konuşma eğitmeni olarak kendine bir yer açar. Carnegie ilk dersini NewYork’ta 125. Sokak’taki YMCA akşam okulunda verir. Akşam okulu öğretmenlerinin aldığı ücret olan seans başına 2$’ı talep eder. Topluluk önünde konuşma dersinin ilgi uyandıracağından şüphe duyan müdür bu parayı ödemeyi reddeder.

Ancak ders bir gecede sansasyon yaratır ve Carnegie, gençken kendisini zorlayan güvensizliğin kökünü kazımalarında iş adamlarına yardım etmeye adanmış Dale Carnegie Enstitüsü’nü kuracak denli ilerler. 1913’te ilk kitabı Public Speaking and Influencing Men in Business’i (Topluluk Önünde Konuşma ve İş Dünyasındakileri Etkileme) yayınlar. Piyano ve banyonun lüks olduğu günlerde diye yazar, Carnegie, konuşma kabiliyetine sadece avukatın, vaizin veya devlet adamının ihtiyaç duyduğu hususi bir hüner olarak bakılırdı. Bugünse bunun, iş dünyasının kıyasıya rekabetinde öne geçmek isteyenlerin elinde bulunması elzem bir silah olduğunu fark ediyoruz.

 


Paylaş.

About Author

Marmara Üniversitesi Arşivcilik Bölümünü dereceyle bitirdi, Koray Holding’te iş yaşamına İnsan Kaynakları alanında başladı, 3.5 yıl burada çalıştıktan sonra, Turkcell İnsan Kaynakları Ekibinde öncelikle 3 yıl Turkcell Akademi’nin kuruluş çalışmalarında bulundu, daha sonra İşealım Ekibine geçti, 4 yıl burada görev yaptıktan sonra Organizasyonel Gelişim ve Değişim Ekibinde 1 yıl çalıştı ve Turkcell’den ayrılarak Nortel Networks İnsan Kaynakları Müdürü olarak, Vodafone Türkiye İşeAlım Müdürü olarak çalıştı. Halen Türkiye’nin ilk ve tek bağımsız otomotiv dizayn şirketi olan Hexagon Studio’da IK ve İdari İşler Müdürü olarak çalışmaktadır. PERYÖN (Personel Yönetimi Derneği) üyesidir. İngilizce, Osmanlıca, Farsça bilmektedir. Çalışmanın dışında kalan zamanlarında kitap okumak ve spor yapmak en çok vakit harcadığı alanlardır.

Comments are closed.